Autor je redaktor českého Deníka
Ôsmy alebo deviaty máj si ako deň oslobodenia pripomína len malá časť strednej Európy. So sovietskou armádou totiž skôr či neskôr prišla nová okupácia. Dnešné Rusko okupuje niekoľko území vo svojom okolí a na východe Ukrajiny ďalej vedie vojnu.
Pražský príbeh s demontážou normalizačnej sochy sovietskeho maršala Ivana Koneva, ktorý zatiaľ vyvrcholil policajnou ochranou troch pražských predstaviteľov, primátora Zdeňka Hřiba, starostu Prahy 6 Ondřeja Kolářa a pražských Řeporyj Pavla Novotného pred hrozbou atentátu ruským zabijakom s diplomatickým krytím, nie je v strednej Európe nijako výnimočný.
Výnimočné je iba u veľkej časti Čechov a Slovákov zatiaľ neotrasiteľné postavenie stalinského Sovietskeho zväzu ako osloboditeľa, ktoré je v strednej a východnej Európe skôr výnimkou.
Medzi klérofašistami a komunistami
V generácii dnešných šesťdesiatnikov, sedemdesiatnikov a osemdesiatnikov, spracovaných štyridsiatimi rokmi komunistickej propagandy, má predovšetkým v Česku tento skreslený obraz Sovietskeho zväzu veľké množstvo priaznivcov.
Zúrivo napádajú odborníkov i politikov, ktorí na základe historických faktov poukazujú na prinajmenšom nejednoznačnú úlohu ZSSR pri oslobodzovaní strednej Európy a často ich označujú dokonca za šíriteľov fašizmu.
Dôvodom rozšírenia skresleného obrazu predovšetkým v Česku je fakt, že sovietska armáda sa v roku 1945 musela z Československa ako jedinej krajiny strednej Európy stiahnuť, ale len preto, že západné Čechy oslobodila americká armáda.