Daniel Prokop: Slepé skvrny, Host 2019
Mal Václav Klaus pravdu, keď hovoril, že snoubord je "ľavicový dopravný prostriedok" a zeleninový šalát a kurací rezeň "ľavicové antijedlá"?
Aj takúto otázku si kladie český sociológ Daniel Prokop vo svojej knihe Slepé škvrny, nerobí si žarty, a odpovedá s využitím sociologických dát. Tak teda: pretože Klaus svoju tézu predniesol prvýkrát v roku 2005, vracia sa Prokop k dátam z výskumu MML-TGI, ktorý skúma prevádzkovanie snoubordingu od roku 2007.
A konštatuje: "Úplne v protiklade ku Klausovmu tvrdeniu platilo, že jazdenie na snouborde aj pri kontrole veku, vzdelania, príjmov zvyšovalo šancu, že sa respondent bude hlásiť k pravici."
A z roku 2015 sa dá doložiť číslami, že medzi ľuďmi, ktorí v poslednom roku jazdili na snouborde, je pomer 41 k 15 v prospech pravice. Pokiaľ ide o zeleninový šalát, pravičiari aj ľavičiari ho jedia rovnako.
Vidí chudobu
Tento detail vystihuje knihu Slepé skvrny Daniela Prokopa veľmi presne: všetko, čo tvrdí, dokladá faktami, prieskumami, analýzami, a pritom text svižne plynie a čitateľ sa rozhodne nenudí.
A ešte jedna, dôležitejšia vec: významný český sociológ sa pozerá tam, kam málokto iný, a ak predsa - tak ostatní tam nič nevidia. Pretože sú to slepé škvrny - názov knihy "odkazuje k miestu na sietnici, kde nie sú svetlocitlivé bunky a reálne v tomto uhle nič nevidíte".
Prokopova kniha má síce podtitul O chudobe, vzdelávaní, populizme a ďalších výzvach českej spoločnosti, ale v nemalej miere platí aj pre slovenskú spoločnosť. V každom prípade je to inšpiratívne čítanie aj pre slovenské auditórium.
Sociológ Daniel Prokop nedávno zaujal tým, že úplne rozmetal upokojujúce dáta Eurostatu, podľa ktorých je chudobných ľudí v Česku len deväť percent, čo je najmenej v Európe (priemer 17). Európski štatistici totiž zvláštnym spôsobom stanovili hranicu príjmovej chudoby v Česku - po zohľadnení rozdielu v cenách je dvakrát nižšia ako v západnom svete, počítali príjem pred exekúciou...
Celá kapitola o chudobe je mrazivo vecná a obviňujúca stať. Končí sa slovami až prorockými: "Problém je, že šesť rokov ekonomickej konjunktúry sme vôbec nevyužili na posilnenie slabých regiónov, na oddlženie osemstotisíc ľudí v exekúciách ani na reformu sociálneho systému v tom zmysle, aby okrem dávok poskytoval aj efektívne riešenia bytovej núdze a včasnú pomoc vo vznikajúcich problémoch. Nerobme si ilúzie, že ďalšia kríza udrie na inštitucionálnu dôveru a životné podmienky s menšou razanciou ako tá z roku 2008.“
Je to, bohužiaľ, tu a aktuálna kríza zastihla Česko, Slovensko aj iné krajiny nepripravené, časy hojnosti ľahkovážne prejedli.
Vidí začarovaný kruh
Daniel Prokop pracoval pre spoločnosť Median (pre RTVS napríklad komentoval slovenské prezidentské voľby na základe výskumu medián SK), pôsobí na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej a má bohaté skúsenosti z dôkladných výskumov českej spoločnosti - a to poznať na každom bode jeho knihy.