SME

Ako budeme spomínať na druhú svetovú, keď sa pominú pamätníci (píše Michal Havran)

Na vojnu budeme spomínať inak.

Na archívnej snímke zo 7. mája 1945 zástupca nemeckých ozbrojených síl generálplukovník Alfred Jodl (uprostred) podpisuje protokol o bezpodmienečnej kapitulácii Nemecka v II. svetovej vojne vo francúzskom Remeši. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je teológ a spisovateľ

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dobre si pamätajme obrazy z minulých rokov, veteránov na prehliadkach, keď im spoločnosť ďakovala, aj keď sa často v rukách politikov menili na bezmocných svedkov ideológie. A dobre si pamätajme chlapcov, ktorí ako dvadsaťroční dobyli Berlín, prešli Európu z Kurska a Stalingradu a z druhej strany z normandských pláží.

A dobre si pamätajme, ako vyzerali minulý rok počas prehliadok, s metálmi a roztrasenými rukami, usadení v prvých radoch na prehliadkach v krajinách, kde sa ešte organizovali, lebo to bol spôsob, ako si pripomenúť koniec vojny, pripomenúť si ich, ich mladosť a odvahu.

A pamätajme si nie iba to, ako vyzerajú dnes, bývalí frajeri z perutí, v avirexoch, slovenské a české esá z bitky o Britániu a našich vojakov na Dukle, ale aj mladých Nemcov, ktorých poslal Hitler umierať na Slovensko, ako tam ležia bez mien v upravených hroboch a na vojakov na Slavíne, v masových hroboch a tisíce neznámych chlapcov zakopaných po slovenských horách.

A spomeňme si, že pred troma štvrtinami storočia sa skončila vojna a že dnes žije priamych účastníkov čoraz menej a čoraz viac pribúda tých, ktorí jej výsledky spochybňujú a odmietajú všetko, čo nám napriek rozdeleniu sveta priniesol mier.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vojnové lži

Tento rok oslavy nebudú. Štáty ich zrušili. Najodvážnejší mladí muži svojej generácie sú dnes najohrozenejšou skupinou. Pandémia zmenila aj náš spôsob spomínania, aj keď stále nevieme, či je najlepšie organizovať pompézne prehliadky vojenskej techniky. Ostentatívne vychvaľovanie sa vojenskou technikou bolo vždy problematické, nebolo jasné, či je prezentáciou militarizovaného ducha, ktorý sa nepoučil vojnami, alebo snahou preventívne zastrašiť nepriateľa.

Nemecko z pochopiteľných dôvodov prehliadky robiť prestalo. Ich spôsob musí byť iný. Nemecko nemôže ukázať svojich veteránov z Bieloruska alebo z Ukrajiny, no dokázalo o sebe povedať, že je hlavným vinníkom desu, ktoré rozpútala Hitlerova ríša.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6VDR na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nataša Holinová

Vetovanie Žilinkovej renty sa dalo čakať, ale čo bude ďalej?


10
Ilustračné foto.

Myslia si, že vyhrali. No prehrajú to pred dejinami aj na súdoch.


21

Kreslí Mikuláš Sliacky.


3
Peter Tkačenko.

Nová doba: politici kádrujú verejnosť.


11
SkryťZatvoriť reklamu