Autor je britský veľvyslanec na Slovensku
Ôsmeho mája 1945 sa skončilo násilie a s ním aj druhá svetová vojna v tejto časti sveta. Najtragickejší konflikt v histórii ľudstva si vybral svoju cenu v každej krajine vrátane Slovenska a Spojeného kráľovstva. Konečne sa skončilo šesť rokov krviprelievania, masakrov a zverstiev.
Jedným z nich bolo aj vyvraždenie vyše sedemsto ľudí v obci Kremnička, ako pomsta za Slovenské národné povstanie. Ale aj systematická likvidácia zhruba šiestich miliónov Židov v Európe.
Porážka fašizmu bola víťazstvom slobody a demokracie. Primala štáty zvážiť svoju rolu a zodpovednosť za diania vo svete. Pri tomto výročí nezabúdam ani na to, že v niektorých štátoch strednej a východnej Európy nepriniesol rok 1945 slobodu, ale prechod do ďalšej totality.
Obete neboli márne
Cesta ku skutočnej slobode v krajinách ako Slovensko bola dlhšia. Nikdy nezabudnem na môjho nedávno zosnulého priateľa, generála Milana Píku, ktorý tak ako mnohí ďalší vojnoví hrdinovia a ich rodiny musel po návrate do vlasti čeliť perzekúciám zo strany komunistického režimu.
Aj po 75 rokoch máme povinnosť nikdy nezabudnúť na hrôzy vojny, ani na desivé zločiny proti ľudskosti, ktoré sa vtedy v mene fašizmu páchali.
Ukončenie vojny si vyžiadalo obrovskú dávku odvahy, odhodlania, politickej vôle a víziu. Aj keď bolo SNP potlačené, nepochybujem, že obete Slovákov, Britov a ďalších spojeneckých národov pomohli vojnu ukončiť a ušetrili tak mnoho životov. Prispela k tomu aj neuveriteľná statočnosť vojnových hrdinov akými boli Jozef Gabčík alebo generáli Otto Smik a Ivan Schwarz.