SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Nepodceňujme sily zotrvačnosti

Bombastické očakávania sprevádzali aj obdobie po kríze v roku 2008.

Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je ekonóm, pôsobí v Prognostickom ústave SAV

Pandémia (aspoň jej prvá vlna) postupne odchádza. A už sa objavuje veľa prognóz o tom, ako pandémia zmení svet. Zasvätené pohľady tvrdia, že práca cez internet nahradí dochádzanie do práce. Zmení sa geopolitická situácia. Namiesto USA bude dominovať svetu Čína. Globalizácia sa zastaví a krajiny sa budú uzatvárať do seba.

Nechýbajú ani sociálne utópie. Bývalý grécky minister financií Varoufakis napríklad tvrdí, že vysoká nezamestnanosť prehĺbi príjmovú nerovnosť vo vyspelých krajinách. Aby nedošlo k sociálnym búrkam, bude treba zaviesť univerzálny základný príjem pre každého. Áno, bude to drahé, ale zaplatia to bohatí zo zvýšených daní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobné bombastické očakávania sprevádzali aj obdobie po kríze v roku 2008. A väčšinou sa nenaplnili. Sociálne a ekonomické trendy majú veľkú zotrvačnosť. Nelámu sa cez noc. Skôr sa stalo to, čo nikto neočakával – zmenilo sa veľmi málo.

Bohatí bohatli a stredná trieda v lepšom prípade stagnovala. Hnev sklamanej strednej triedy priviedol po niekoľkých rokoch k moci pravicových populistov typu Donalda Trumpa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ktoré z predpovedí majú teda racionálne jadro? Najviac tie, ktoré zohľadňujú dlhodobé trendy. Poďme najprv ku globalizácii.

Bezpečie dôležitejšie ako cena?

Globalizácia v podstate znamená, že krajiny sveta sa špecializujú na určitý sortiment tovarov a služieb a ten potom vyvážajú do zvyšku sveta. Výmenou dostávajú to, čo sa im neoplatí vyrábať doma.

Extrémnym príkladom výhodnosti globalizácie pre malú krajinu je Slovensko. Vyrába pomerne úzky sortiment automobilového, strojárskeho a elektrotechnického priemyslu. A dováža všetko možné od talianskych pomarančov cez vietnamské topánky až po notebooky vyrobené v Číne.

Zmení sa na tom niečo? Hovorí sa napríklad, že multinacionálne spoločnosti vrátane automobiliek vystrašilo narušenie dodávok súčiastok počas pandémie. Predtým vyrábali súčiastky tam, kde to bolo najlacnejšie. A niekedy to bolo práve na Slovensku.

Teraz vraj budú uprednostňovať bezpečnosť výroby pred jej cenou. A budú vyrábať čoraz viac v materských krajinách.

Zdá sa, že to má logiku. Čo však nepustí, je logika konkurenčnej ceny. Vo svete po korone pribudne nezamestnaných a zníži sa kúpna sila obyvateľstva. Uprednostňovať bezpečnosť dodávok pred cenou nebude jednoduché.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Riadiť štát ako (čínsku) firmu

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Zo zvrchovaného slovenského stropu sa už aj drolí.


13 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


14 h
Donald Tusk.

Autokrati sa skrývajú za bezpečnosť.


Wojciech Przybylski 15 h

Špeciálne jednotky hrdých Slavienov už intenzívne trénujú.


16 h
SkryťZatvoriť reklamu