Autor je ekonóm, pôsobí v Prognostickom ústave SAV
Pandémia (aspoň jej prvá vlna) postupne odchádza. A už sa objavuje veľa prognóz o tom, ako pandémia zmení svet. Zasvätené pohľady tvrdia, že práca cez internet nahradí dochádzanie do práce. Zmení sa geopolitická situácia. Namiesto USA bude dominovať svetu Čína. Globalizácia sa zastaví a krajiny sa budú uzatvárať do seba.
Nechýbajú ani sociálne utópie. Bývalý grécky minister financií Varoufakis napríklad tvrdí, že vysoká nezamestnanosť prehĺbi príjmovú nerovnosť vo vyspelých krajinách. Aby nedošlo k sociálnym búrkam, bude treba zaviesť univerzálny základný príjem pre každého. Áno, bude to drahé, ale zaplatia to bohatí zo zvýšených daní.
Podobné bombastické očakávania sprevádzali aj obdobie po kríze v roku 2008. A väčšinou sa nenaplnili. Sociálne a ekonomické trendy majú veľkú zotrvačnosť. Nelámu sa cez noc. Skôr sa stalo to, čo nikto neočakával – zmenilo sa veľmi málo.
Bohatí bohatli a stredná trieda v lepšom prípade stagnovala. Hnev sklamanej strednej triedy priviedol po niekoľkých rokoch k moci pravicových populistov typu Donalda Trumpa.
Ktoré z predpovedí majú teda racionálne jadro? Najviac tie, ktoré zohľadňujú dlhodobé trendy. Poďme najprv ku globalizácii.
Bezpečie dôležitejšie ako cena?
Globalizácia v podstate znamená, že krajiny sveta sa špecializujú na určitý sortiment tovarov a služieb a ten potom vyvážajú do zvyšku sveta. Výmenou dostávajú to, čo sa im neoplatí vyrábať doma.
Extrémnym príkladom výhodnosti globalizácie pre malú krajinu je Slovensko. Vyrába pomerne úzky sortiment automobilového, strojárskeho a elektrotechnického priemyslu. A dováža všetko možné od talianskych pomarančov cez vietnamské topánky až po notebooky vyrobené v Číne.
Zmení sa na tom niečo? Hovorí sa napríklad, že multinacionálne spoločnosti vrátane automobiliek vystrašilo narušenie dodávok súčiastok počas pandémie. Predtým vyrábali súčiastky tam, kde to bolo najlacnejšie. A niekedy to bolo práve na Slovensku.
Teraz vraj budú uprednostňovať bezpečnosť výroby pred jej cenou. A budú vyrábať čoraz viac v materských krajinách.
Zdá sa, že to má logiku. Čo však nepustí, je logika konkurenčnej ceny. Vo svete po korone pribudne nezamestnaných a zníži sa kúpna sila obyvateľstva. Uprednostňovať bezpečnosť dodávok pred cenou nebude jednoduché.