SME
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Lipšic na generálnej prokuratúre? Nebyť v Threeme nestačí (Schutzov týždeň)

Trápni sudcovia a Mamojka dole.

Bývalý minister spravodlivosti a vnútra Daniel Lipšic sa spomína ako kandidát na Generálneho prokurátora. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Udalosť týždňa

Protiústavné nákupy ECB.

Dlhopisový program, ktorým ECB zvrátila finančnú krízu, bude v nesúlade s nemeckým právom, ak ECB do troch mesiacov nezdôvodní, že išlo o regulárny monetárny nástroj a nie skryté financovanie štátnych dlhov.

Taký je verdikt súdu v Karlsruhe, zrejme najbrizantnejší v histórii nemeckého Ústavného súdu. Nehrozí totiž "iba" dodatočná nezákonnosť kvantitatívneho uvoľňovania – ľudovo "tlačenie peňazí" –, ale najmä bankrot Talianska, ktorého záchrana po koronakríze je čisto rozpočtovými nástrojmi – aj keby bola politická vôľa – neufinancovateľná.

Debata, že Európsky súdny dvor už nákupy dlhopisov legalizoval, takže nemecký súd nemá čo odvrávať, nie je relevantná, ak Bundesbanka bude rešpektovať výrok z Karlsruhe. Tvrdenie optimistov, že ECB zdôvodnenie vyrobí tak, aby sudcovia uznali uvoľňovanie za primerané, znie príliš romanticky.

Každý predsa vie, že jediný zmysel nákupov ECB bolo zníženie úrokových nákladov financovania štátnych dlhov, a všetky ďalšie vysvetlenia okolo sú omáčka. Čo bude ďalej, je úplne neprehľadné, navzdory právnej forme sporu to bude čisto politické rozhodnutie nosnosti, pred akou stáli nemecké elity pri zjednotení krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V banku nie je nič menej než prežitie EÚ.

Udalosť SR

Zápas o prevzatie úradov.

Formulácia požičaná od Jána Budaja je presnou skratkou najdôležitejšieho procesu rozohrávajúceho sa za hrubou clonou korony. Zákon o štátnej službe, ktorý sa aktuálne kliešti v parlamente, by sám osebe ako skratka neopisoval situáciu najpresnejšie, keďže vytláčanie Smeru, SNS a Hídu sa odohráva na podstatne širšom fronte než bezprostredná vládna byrokracia.

Vzhľadom na komplikácie hláv padá dosť, ale pravdu má Budaj, že "vyhraté nič nie je". Víťazstvo sa odvinie predovšetkým od toho, či sa naprieč rezortmi presadí plošné – s odpustením – "rež a rúbaj do krve". Alebo prevážia "krajniakovsko-kollárovské" špekulatívne odstrely tam, kde sa práve čosi sabotuje a ešte tam, kam má Kollár v notese "svojho" človeka.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Zo zvrchovaného slovenského stropu sa už aj drolí.


2 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


2 h
Donald Tusk.

Autokrati sa skrývajú sa za bezpečnosť.


Wojciech Przybylski 3 h

Špeciálne jednotky hrdých Slavienov už intenzívne trénujú.


5 h
SkryťZatvoriť reklamu