Autorky pôsobia ako členky Rady pre štátnu službu. V príspevku vyjadrujú svoj osobný názor
Obdobie po voľbách je objektívne zložité pre nastupujúcu vládu, ktorá má nové priority, iné predstavy o spôsobe výkonu politiky, fungovania administratívy. Ani aparát, ktorý v štátnej správe nájde, nemusí byť optimálny na výkon jej zámerov.

Na druhej strane, Slovensko v porovnaní s inými krajinami vykazuje vysokú mieru politizácie. Štátni zamestnanci sa v prieskume vyjadrili, že medzi najväčšie problémy štátnej služby patrí politizácia a nestabilita (až 56 percent to považuje za najvážnejší problém) a silno sa prikláňali k výroku, že na získanie a stabilizáciu kvalitných ľudí v štátnej službe je dôležité jej odpolitizovanie.
Položme si otázku, aký je teda cieľový stav, akú štátnu službu by sme z dlhodobého hľadiska chceli. Asi sa zhodneme, že by sme chceli mať profesionálov, ktorí dodržiavajú základné princípy štátnej služby (kam patrí aj politická neutralita, nestrannosť, konanie vo verejnom záujme), ktorí sú kvalitní, vzdelávajú sa a sú motivovaní obhajovať verejný záujem.
Ak začneme riešiť problémy s personálnym obsadzovaním "starou technikou" výmeny ľudí, ohýbaním či účelovou zmenou zákonov, dostaneme sa do začarovaného kruhu, ktorý bude ťažko zastaviť a bude sa po každých voľbách opakovať. Bude potom pre schopných ľudí atraktívne ísť pracovať do štátnej služby?
Dovolíme si naznačiť aj niekoľko iných smerov uvažovania. Chceme uviesť, že by si to vyžadovalo širšiu diskusiu a nemáme ani podrobné informácie, reagujeme iba na argumenty uvedené v tlači.
Čo robiť s neposlušnosťou

Ak problémom, s ktorým sa noví ministri stretávajú, je nedodržiavanie ich pokynov, existuje v zákone inštitút disciplinárneho konania. Štátny zamestnanec je povinný riadiť sa pokynmi nadriadeného. Ak to neurobí, nesie disciplinárnu zodpovednosť, čo podľa závažnosti porušenia môže vyústiť až do ukončenia služobného pomeru.
Zároveň zákon stanovuje pravidlá, ako má štátny zamestnanec postupovať, ak sa domnieva, že uložený pokyn je v rozpore so zákonom alebo s pravidlami úradu.
Ak zamestnanci nepodávajú žiaduci výkon, v súkromnej sfére sa využívajú aj mäkšie nástroje, napríklad performance improvement plan (plán zlepšenia výkonu). Zamestnancovi sa stanoví súbor konkrétnych cieľov, ktoré má dosiahnuť v stanovených termínoch. Pre zamestnanca je to šanca a zároveň "varovanie", že mu hrozí prepustenie, ak svoj výkon nezlepší.
Možno uvažovať o využití takýchto nástrojov aj v štátnej službe.
Čo s nevýhodnými zmluvami
Ak sú obavy, že vedúci štátni zamestnanci uzatvoria nevýhodné zmluvy alebo urobia rozhodnutia s finančnými dosahmi, je možné hľadať riešenie v rámci interných noriem.