Ak sa teraz spýtate Slováka na akýkoľvek výrobok alebo činnosť, kde to robia najlepšie, tak na 90 percent odpovie: v Nemecku.
Nemecká ekonomika je nesporne najsilnejšia v Európe a v mnohých smeroch i vo svete.
V súvislosti s koronavírusom sa chválime, a právom, že sme jedným z najdisciplinovanejších národov. Nepochybne aj Nemci. Majú síce až 174 098 infikovaných, ale 150 300 vyliečených a 7881 úmrtí. Medicíne nerozumiem, ale mám toľko chochmesu, aby mi bolo jasné, že v krajine je skvelé zdravotníctvo.
Napriek všetkým týmto faktom si myslím, že sobotné spustenie dvoch najvyšších futbalových súťaží v Nemecku je... No, nechcem byť až veľmi prísny – niečím medzi otázne a odvážne. Dá sa uskutočniť iba v zopár krajinách.
Nemecko spúšťa lavínu
Nemecko spúšťa lavínu: o týždeň sa začínajú najvyššie súťaže v Česku a Maďarsku. Od začiatku júna postupne v Rakúsku (2. 6.), Španielsku (12. 6.) a Taliansku (13. 6.).
O najsledovanejšej lige sveta, anglickej Premier League, sa môžu v Spojenom kráľovstvo začať baviť až od 1. júna. Dovtedy platí lockdown. O dátume začiatku súťaže sa iba špekuluje. Starosta Londýna Sadiq Khan napríklad s obnovením Premier League nesúhlasí.
Ligy predčasne ukončili vo Francúzsku, Paríž SG vyhlásili za šampióna, a v Holandsku, kde majstra neurčili. Belgicko skončilo ako prvé, ale v krajine uvažujú, že rozhodnutie zmenia, hoci kluby to už nechcú.
Štyri krajiny sa zatiaľ ani reálnejšie nezaoberajú, kedy (ak vôbec) by začali hrať: Švajčiarsko, Rusko, Škótsko a Slovensko.
Hra duchov
Futbalisti takmer stopercentne otvorenie líg vítajú. Absolútne ich chápem. Iba trénovať bez možnosti si normálne zahrať stráca zmysel. Navyše futbal je ich živobytie.