Nemecký počítačový vedec Gert Mittring vypočítal z hlavy za 11,8 sekundy trinástu odmocninu zo stomiestneho čísla: v Európe pracujú mozgy vedcov očividne rýchlejšie než úradníkov a politikov. FOTO TASR/EPA |
e stredisko pre jadrový výskum (CERN), Európska kozmická agentúra (ESA) a Európska molekulárna biologická organizácia (EMBO), aby pomohli zjednotiť európske výskumné snahy v základnej vede.
Dnes však európska veda vo väčšine krajín upadá (výnimkami sú Švédsko, Fínsko a Island), plytvá existujúcim potenciálom talentov a stráca pre mladých ľudí príťažlivosť. Ak pracuje mladý európsky vedec v USA, získa 2,5-krát viac príspevkov na vedeckú činnosť než v Európe. Nečudujme sa, že dochádza k odlevu mozgov. V skutočnosti má Európa len päť vedeckých výskumníkov na tisíc obyvateľov, kým USA ich majú osem a Japonsko deväť. Napriek silnej vedeckej tradícii sú čísla týkajúce sa strednej Európy ešte horšie a cena integrácie do Európskej únie zrejme posunie priority ešte ďalej od vedy a vzdelávania.