SME
Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Americká tragédia, Pellestrana a Matovičovi Maďari (Schutzov týždeň)

Smer sa nedá vyháňať dverami tak, aby sa vracal oknom.

Minister Heger. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Udalosť týždňa

Spojené štáty. Od začiatkov 17. storočia, keď na americkú pôdu vstúpili nohy prvých otrokov z Afriky, je do genetického kódu krajiny – ako temný rub príslovečného „melting potu“ – vpísaná aj sekvencia rasových nepokojov a konfliktov.

Taký gigantický záber ako po brutálnej vražde v Minneapolise, keď sa rozšírili do takmer všetkých mega- aj menších polis, však demonštrácie a ich „zadný voj“, deštrukcia a ničenie, nikdy nenabrali.

Aj keď, čo nemôže poprieť nikto súdny, je v právach menších od čias Martina Luthera Kinga inštitucionálny pokrok obrovský a nerozporovateľný. Skutočnosť, že v krajine, ktorej história a rola v 20. storočí je majákom slobodymilovných ľudí v celom svete, je rasové napätie do istej miery dané a neriešiteľné, je jedna vec, a úplne iná policajné násilie, ktoré je zlyhaním politických reprezentácií demokratov i republikánov, siahajúce ďaleko pred Trumpa (napríklad Ferguson sa dial za vlády Obamu v roku 2014).

Neschopnosť vniesť do polície poriadok a ľudí etnicky nezaťažených je nezrozumiteľná a nevysvetliteľná tam, kde sa zároveň rodia a daria také veci ako Crew Dragon.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Či táto polícia, aj s Národnými gardami jednotlivých štátov – nasadením vojsk škandálne hrozí prezident – dokáže oddeliť legitímne protestné pochody od rabujúcich zločineckých a extrémistických štruktúr s čo najnižšími obeťami na nevinných životoch, je zásadné, a povie určujúce slovo do najbližších hodín a dní.

Nám zostáva len dúfať a i držať palce. (Áno, Trumpovi.) Aj keď pouličné boje tohto dynamizmu a krutosti sú v Európe – zatiaľ – nepredstaviteľné, v osudí sa ocitá už aj liberálna demokracia založená na spoločenskej zmluve. Veriť tiež treba, že sa nenaplnia analytické závery (špekulácie), že monštrózne historické predohry – impeachment, koronavírus a 40 miliónov nezamestnaných – sa vplyvom na výsledok volieb úplne stratia a rozplynú popritom, ako si so situáciou poradí Trump.

Fakt je, že kým v prieskumoch stráca, bookmakeri mu stále veria viac ako Bidenovi.

Udalosť SR

Preberanie moci. Už sme raz napísali, že hoci sa nezdá – nedeľné predaje, Pellegrini/Fico/Smer, „Lex Lipšic“, Trnka, stav núdze (!!!), súd s Kočnerzsuzsou, osem miliárd z Bruselu, otváranie hraníc (a tak ďalej) – ďaleko najpodstatnejšie dianie na Slovensku je implementácia výsledku volieb do života.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Demokrati na zbavenie sa „oľanovského“ populizmu asi potrebujú odvykaciu kúru.


18 h
Arnon Grunberg

List pre možných priateľov o našej budúcnosti.


Arnon Grunberg 27. máj

Politicko-spoločenský newsletter Kontext Jakuba Fila.


27. máj
Zuzana Kepplová.

Závisť a proletársky idiotizmus zase naplno pracujú pre Smer.


26. máj
SkryťZatvoriť reklamu