SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Americká tragédia, Pellestrana a Matovičovi Maďari (Schutzov týždeň)

Smer sa nedá vyháňať dverami tak, aby sa vracal oknom.

Minister Heger. (Zdroj: TASR)

Udalosť týždňa

Spojené štáty. Od začiatkov 17. storočia, keď na americkú pôdu vstúpili nohy prvých otrokov z Afriky, je do genetického kódu krajiny – ako temný rub príslovečného „melting potu“ – vpísaná aj sekvencia rasových nepokojov a konfliktov.

Taký gigantický záber ako po brutálnej vražde v Minneapolise, keď sa rozšírili do takmer všetkých mega- aj menších polis, však demonštrácie a ich „zadný voj“, deštrukcia a ničenie, nikdy nenabrali.

Aj keď, čo nemôže poprieť nikto súdny, je v právach menších od čias Martina Luthera Kinga inštitucionálny pokrok obrovský a nerozporovateľný. Skutočnosť, že v krajine, ktorej história a rola v 20. storočí je majákom slobodymilovných ľudí v celom svete, je rasové napätie do istej miery dané a neriešiteľné, je jedna vec, a úplne iná policajné násilie, ktoré je zlyhaním politických reprezentácií demokratov i republikánov, siahajúce ďaleko pred Trumpa (napríklad Ferguson sa dial za vlády Obamu v roku 2014).

Neschopnosť vniesť do polície poriadok a ľudí etnicky nezaťažených je nezrozumiteľná a nevysvetliteľná tam, kde sa zároveň rodia a daria také veci ako Crew Dragon.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Či táto polícia, aj s Národnými gardami jednotlivých štátov – nasadením vojsk škandálne hrozí prezident – dokáže oddeliť legitímne protestné pochody od rabujúcich zločineckých a extrémistických štruktúr s čo najnižšími obeťami na nevinných životoch, je zásadné, a povie určujúce slovo do najbližších hodín a dní.

Nám zostáva len dúfať a i držať palce. (Áno, Trumpovi.) Aj keď pouličné boje tohto dynamizmu a krutosti sú v Európe – zatiaľ – nepredstaviteľné, v osudí sa ocitá už aj liberálna demokracia založená na spoločenskej zmluve. Veriť tiež treba, že sa nenaplnia analytické závery (špekulácie), že monštrózne historické predohry – impeachment, koronavírus a 40 miliónov nezamestnaných – sa vplyvom na výsledok volieb úplne stratia a rozplynú popritom, ako si so situáciou poradí Trump.

Fakt je, že kým v prieskumoch stráca, bookmakeri mu stále veria viac ako Bidenovi.

Udalosť SR

Preberanie moci. Už sme raz napísali, že hoci sa nezdá – nedeľné predaje, Pellegrini/Fico/Smer, „Lex Lipšic“, Trnka, stav núdze (!!!), súd s Kočnerzsuzsou, osem miliárd z Bruselu, otváranie hraníc (a tak ďalej) – ďaleko najpodstatnejšie dianie na Slovensku je implementácia výsledku volieb do života.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Volvo prinesie pozitíva, pre ktoré sa ho oplatí vítať.


9 h

Rezník viac nebude riaditeľom RTVS.


10 h
Igor Matovič a György Gyimesi po schválení tzv. prorodinného balíčka.

Inflácia je super, hlavne pre rodiny.


Alojz Hlina 12 h

Rusi museli utiecť z Hadieho ostrova.


16 h
SkryťZatvoriť reklamu