Ako sme odtušili dávnejšie, ešte keď zlé jazyky resp. uletené štúdie hlásili pol milióna nakazených, túžba po slobode a normále napokon koronavírus porazí.

Aj keď rôzne formuláre, testy a karantény sa ešte tu a tam vyskytnú, Schengen sa zrejme nebude líšiť od toho, ako fungoval v prospech európskych národov pred rokom. Dá sa aj staviť, že na veľkom „kvantitatívnom uvoľnení“ nič nezmení ani prípadná druhá vlna.
Tá je, našťastie, málo pravdepodobná. Ešte i keď môže byť problém – a zrejme aj bude – že s uvoľnením hraníc sa budú uvoľňovať aj hygienické mravy. Kto sa prejde tu a tam po meste, tak vidí, že sa to už deje.
Ako užitočná a nenáročná prevencia by pritom rozostupy a umývanie rúk mohli prežiť karantény. Dovolenky pri mori či pri pamiatkach by zásadne nekomplikovali a príjemné pocity nepokazili.
Pár mesiacov uzáver s časovými, administratívnymi i inými komplikáciami presvedčili asi každého, že Schengen je veľký výdobytok, ktorý si vážime až vtedy, keď začne nefungovať. Aspoň toto poučenie z vírusu sme dostali.