Autor je fyzik
Bývalý predseda parlamentu Andrej Danko pri presadzovaní trinásteho dôchodku povedal, že nemyslí na nejaké čísla v rozpočte, ale na ľudí. Lenže zrejme nemyslel na ľudí, ktorí budú musieť splácať dlh, ktorým chcel vyriešiť zlú situáciu dnešných ľudí.
Terajší predseda parlamentu Boris Kollár povedal, že nedovolí rozšírenie bezzásahových území. Lebo by stovky lesných robotníkov prišlo o prácu. Ale asi nemyslel na to, čo budú robiť tí lesní robotníci, keď bude lesov ešte menej ako teraz.
Oba výroky majú spoločnú chybu myslenia – nemyslia na dôsledky. Akoby si obaja spomenutí politici neuvedomovali, že svet je kauzálny, že každý jav, každý skutok má príčiny a že každý jav je príčinou ďalších javov.
Ťažké situácie sa nesmú riešiť tým, že sa spôsobia ťažké situácie nasledujúcim generáciám.
Lenže táto chyba myslenia sa neprejavuje len u niektorých politikov. Nepoznám štatistiku, ale viem, že zákon o trinástom dôchodky poslanci prijali. To znamená, že viac ako polovica poslancov sa dopustilo rovnakej chyby!
Možno sú len bezohľadní
Pritom poslancami by mali byť ľudia, ktorým osobitne záleží (malo by) na dôsledkoch ich rozhodnutí. Ťažko predpokladať, že medzi „neposlancami“ je tento pomer iný. To znamená, že ak nedosiahneme zmenu myslenia, nedosiahneme, aby ľudia mysleli v súvislostiach, tak to privedie kolaps našej spoločnosti.