Už minimálne od čias zásahu v Moldave sa tu rozpráva o vybavení policajtov kamerami. Zatiaľ sa situácia vyriešila tak, že kamerami sú dnes vybavení všetci držitelia mobilného telefónu, čo významne mení dôkaznú situáciu a vpúšťa do veci akýsi občiansky dohľad.
Pozrite príklad nedávneho záznamu, ktorý ukázal, ako bol pri zadržaní usmrtený George Floyd. Slovo policajta, sebaochranné mechanizmy inštitúcie či zodpovedných politikov prevážili zverejnené pixely. Výsledkom je aj dôsledná debata o reformách v polícii na druhej strane Atlantiku.

Aby sa nik nevyplašil, že ideme, nebodaj, strúhať paralelu s páchateľom z Vrútok, porovnanie tu stojí na inom. Vnucuje sa jednak časovo – aj u nás minister Mikulec hlási akúsi reformu Policajného zboru a zásah vo Vrútkach by mohol nasmerovať jeho pozornosť.
Ďalšia spojnica s Floydom sa týka ochoty laikov hodnotiť na základe záznamu, či išlo o zásah primeraný.
Tu treba dať pozor. Pocit, že pobiehanie a streľba pôsobili nezvládnuto, môžeme okrem objektívnych príčin – nedostatok času na výcvik pri nízkom stave ľudí či obmedzený výstroj – pripísať aj očakávaniam divákov.
Tie sú totiž nastavené latkou akčných hrdinov, takže spokojnosť by nastala len vtedy, ak by policajt tasil zbraň v premete so stop-timom v letku.
Podobného materiálu, ktorý má potenciál dvíhať spoločnosť a meniť politiky, uvidíme len viac. Odporúča sa preto prezieravosť k vlastným očakávaniam. A slová osloveného policajného inštruktora sa patrí tesať na brány internetov: "To je realita. Môže to byť niekomu smiešne."