Mám dojem, že sa plače na nesprávnom hrobe a nie veľmi pekne. Nedokážem sa potrápiť nad osudom mládeže, ktorá "nemá alternatívu k masovému nevkusu". Alternatív je plno a signatári výziev vyrastali v spoločnosti, ktorá alternatívy neumožňovala a trestala. Ak je dnes mládež zahlcovaná "malomeštiackym brakom", signatári vyrastali na socialistickom realizme. Napriek tomu si alternatívy našli a necítia sa ako nekultúrni barbari. Aj v režime, ktorý podporoval jedinú ideovo správnu tvorbu, vznikli diela, ktoré sa stali súčasťou svetovej kultúry. Prečo sa zrazu treba obracať na politikov, aby poskytli alternatívy?
V barbarskej Amerike, bez zásahu vlády, alternatívy sú. Televízne kanály nezávislej kinematografie, krátkych filmov, histórie, vážnej hudby, menšinových žánrov, množstvo symfonických orchestrov, z veľkej väčšiny financovaných zo súkromných zdrojov, nezávislá literatúra, súkromné múzeá a galérie... ako to? Pod starostlivou rukou ktorejkoľvek slovenskej vlády zaniklo od nežnej toľko skutočných kultúrnych hodnôt, že plazivá mcdonaldizácia je oproti tomu vánok úľavy.
Vzťah verejnosti k verejnoprávnosti sa prejavuje ohlasmi superstarovského typu, netreba ho spresňovať. V mene verejnosti, celkom spokojnej so stavom STV, sa kultúrni hovorcovia pustili do boja za niečo, čo skoro nikto nechce. Čo tak najprv presvedčiť poplatníkov o potrebe kultúry, získať si ich podporu, a potom meniť STV a tok štátnych peňazí?
Na mieste niektorých bojovníkov by som sa pozastavil nad faktom, že ak som v jednom šíku s Hornáčkom a Jarjabkom, niečo nie je v poriadku buď so mnou, so šíkom, alebo s bojom. Ťažko sa nerehliť nahlas, keď predstaviteľ "nenáročnej zábavy" a "pôvodnej tvorby" typu Bumerang roní slzy nad tým, že STV "nerozširuje duchovný obzor obyvateľov" a venuje sa "bulváru a komercii". Za verejnosť by sa nemali vydávať ľudia, ktorí majú na existencii verejnoprávnej televízie existenčný záujem. STV má potom skvelú možnosť obhájiť ich vyhadzov práve snahou zabrániť "kultúrnej devastácii", z ktorej ju "verejnostníci" obvinili. A nebude sa veľmi mýliť.
Nenadchýna ma, keď sa z STV stáva komerčná stanica a riaditeľ sa správa tak, že by o ňom mohla spievať skupina Bez ladu a skladu. Radšej by som videl "verejnoprávne" milióny investované do filharmónie než do SuperStaru. Najradšej by som bol, keby sa politici vôbec nestarali. Keď sa diskutuje o oddelení cirkví od štátu, prečo nezačať diskusiu o zrušení verejnoprávnej televízie či oddelení kultúry od štátu? Všetko financované štátom je odrazom vládnych želaní a predstáv a zároveň semeniskom korupcie. Či na Slovensku, alebo v Kanade štátna kultúra je väčšinou uzavretý kruh kumpánov vzájomne si udeľujúcich granty na projekty, ktoré nikoho nezaujímajú a nijako nezvyšujú kultúrnu úroveň obyvateľstva.