SME
Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Keď popravovali Miladu Horákovú

Verila, že keď ju neobesili nacisti, nemusí sa báť ani komunistov.

Milada Horáková počas procesu. (Zdroj: wordpress.com)

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

„Prosím Vás o nevykonanie rozsudku vyneseného nad Miladou Horákovou, Závišom Kalandrom, Oldřichom Peclom a Jánom Buchalom. Boli obeťami nacizmu, väzňami nemeckých koncentračných táborov. Som hlboko presvedčený, že si zaslúžia žiť.“ Tieto slová napísal Albert Einstein v telegrame československému prezidentovi Klementovi Gottwaldovi v júni 1950.

Einsteinovu žiadosť odmietol, potvrdil výsledky politického procesu a tak boli menovaní pred sedemsiatimi rokmi 27. júna nadránom vo väznici Pankrác popravení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemci ju nepopravili

Tento rok 2. januára udelila prezidentka Zuzana Čaputová Milade Horákovej rad Bieleho dvojkríža I. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o Slovenskú republiku, najmä za rozvoj a ochranu demokracie, ľudských práv a slobôd.

Na sociálnych sieťach potom citovala vetu z jedného z listov, ktoré Horáková písala z väzenia rodine: „Choď světem s očima otevřenýma a poslouchej nejen své bolesti a zájmy, ale i bolesti, zájmy a tužby těch ostatních.“ (Listy z posledných dní pred popravou komunisti rodine nedali. Až v roku 1990 ich prevzala dcéra Jana Kánská.)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prečo si ešte dnes pripomínať život Milady Horákovej a justičnú vraždu, ktorú spáchal nastupujúci komunistický režim? Dôvodov je celý rad, ale zastavme sa pri dvoch: občianskej statočnosti Horákovej a jej oddanosti právnemu štátu. To sú azda najdôležitejšie predpoklady pre udržanie slušného života v spravodlivej krajine.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Snaha ovplyvňovať verejný život náboženskými predpismi je v sekulárnych spoločnostiach prítomná.

Veriaci vedci chápu pod revitalizáciou náboženstiev obnovenie dôrazu na spravodlivosť, dobročinnosť a pohostinnosť aj voči cudzincom v núdzi.


11m

Rusko opäť demonštrovalo svoj prístup k dielam.


2 h
Zuzana Kepplová.

Takto to dnes vyzerá, pán minister.


3 h
Ilustračný obrázok

Keby sme radšej premýšľali, aké služby ľuďom ponúknuť.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu