Autor je historik a publicista, žije v Londýne
Donald Trump píše tweety, kde nájdeme viac výkričníkov ako v denníčku trinásťročnej dievčiny.
Nikto nevie s istotou povedať, či jeho mimoriadne obmedzený slovník odráža jeho cieľovú skupinu, alebo postupný mentálny úpadok. (Keď si pozriete jeho rozhovory spred dvadsiatich rokov, uvidíte, že ešte používal dlhé slová a hovoril v celých vetách.)
Čínsky prezident je majstrom „dreveného jazyka“ abstrakcií, sloganov, zlých metafor, myšlienok marxistických mysliteľov a ďalších ideológov, čo vidno na jeho filozofickom veľdiele „Si Ťin-pchingovo myslenie o socializme s čínskymi špecifikami pre novú éru“. Číňania tomu hovoria „konchua“ (prázdna reč) a Si je majstrom tohto umenia.
Na výberovej škole francúzskych politikov École nationale d’administration sa hovorí nemarxistickou verziou dreveného jazyka. Stále sú to nabubrané táraniny a prezident Emmanuel Macron ako absolvent tejto školy občas znie odtrhnuto od reality – ale zároveň vie rozprávať a písať ľudskou rečou.
Putin sa rozpísal
Zvláda to aj terajší predseda britskej vlády na čiastočný úväzok Boris Johnson. Napísal dokonca celú knihu o tom, ako sa naňho ponášal Winston Churchill, a vie rozprávať ako postava z románu P. G. Wodehousa, takže v literárnom žánri nie je žiadnym outsiderom.
Keď však ide o písanie, títo svetoví lídri môžu Vladimirovi Vladimirovičovi Putinovi iba ak variť kávu.