Autorka je ľudskoprávna právnička, pôsobila v Lige za ľudské práva, je členkou Progresívneho Slovenska
Ráno si otvorím twitter a prvá správa, ktorú vidím, je od mimovládky Alarm Phone. Tá upozorňuje námorné služby na ľudí v nebezpečenstve v Stredozemnom mori. Na mori treba zachrániť čln s 32 ľuďmi vrátane 11 detí a tehotnej ženy, poznajú ich presnú polohu a vedia o lodiach, ktoré sú v blízkosti a mohli by ich zachrániť.
O hodinu sa pozriem, ako to dopadlo. Nikto zatiaľ na výzvu nereagoval. O pár hodín pozriem znovu, stále sa nič nedeje. Čln ignorovali 15 hodín. Toto sa opakuje takmer každý deň.
Čísla neklesajú
Medzi Líbyou, Tuniskom a Európou za posledné dva týždne zomrelo utopením najmenej 90 ľudí a najmenej 17 je nezvestných.
Napriek tomu, že pandémia Covid-19 spôsobila, že v Stredozemnom mori mesiace neboli záchranné lode, počet ľudí, ktorí sa snažili cez more utiecť do Európy neklesol, práve naopak.
Pri príležitosti Svetového dňa utečencov (20. jún) vydali Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov a Medzinárodná organizácia pre migráciu správu, podľa ktorej pandémia spôsobuje ďalší nárast už i tak rekordného počtu utečencov a nútene vysídlených ľudí.
Tento počet za medziročne zvýšil o 10 miliónov (na 79,5 milióna nútene vysídlených, z čoho je 26 miliónov utečencov a utečeniek) a pandémia spôsobí ďalší nárast. V modernej histórii ešte nikdy nemuselo tak veľa ľudí utiecť z domovov a ostať bez pomoci.
Pomôžme aspoň niekoľkým deťom
Slovenska sa to nijako nedotýka. Tento rok u nás žiada o azyl 55 ľudí, traja ho dostali a šiestim bola poskytnutá doplnková ochrana. V porovnaní s 3,6 milióna utečencov, ktorých hostí Turecko, to nie je ani pol kvapky v mori.