Autor je riaditeľ Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (RC SFPA)
Analýza historických udalostí, mierových zmlúv i iných historických dokumentov by mala byť doménou historikov. Vždy keď sa do histórie zakomponuje politikum, hrozí rozbúrenie vášní a konfrontácie.
Okrúhle výročia sú priam ideálnou príležitosťou na uchopenie histórie politikmi, často v nekonštruktívnom a nekonsenzuálnom duchu. Keďže Trianonská mierová zmluva a jej dôsledky sú interpretované v Maďarsku a na Slovensku diametrálne odlišne, sté výročie Trianonu bolo očakávané s patričnou dávkou nervozity nielen na Slovensku, ale aj u ďalších susedov Maďarska.
Nachádzame sa v polovici takzvaného trianonského roku a samotné výročie podpísania Trianonskej zmluvy „prehrmelo“ už 4. júna. Možno už teraz, takpovediac v polčase, povedať, aký vplyv bude mať výročie Trianonu na ďalší vývoj slovensko-maďarských vzťahov?
Vidíme to inak, je to o.k.
Na dôsledky Trianonu sa okrem slovenských a maďarských historikov pozerá rozdielne aj širšia – a nielen odborná – verejnosť. Vyplávanie z vôd Uhorska po roku 1918 je z pohľadu Slovákov hodnotené výsostne pozitívne. Politický projekt Československej republiky nebol pre Slovensko iba odrazovým mostíkom k formovaniu vlastnej štátnosti po roku 1993, ale aj výrazný civilizačný posun.
Väčšinový pohľad Maďarov je celkom iný: obdobie pred rokom 1918, konkrétne od rakúsko-uhorského vyrovnania do vypuknutia 1. svetovej vojny, vnímajú ako zlatý vek. Je preto zrejmé, že ani historici, ani politici nemôžu v tejto téme dospieť k spoločnej interpretácii dejinných udalostí.
Je dôležité nepresviedčať druhú stranu o svojej pravde za každú cenu – uvedomenie si rozdielneho výkladu spoločnej histórie je základným predpokladom na budovanie vyváženého vzťahu so susedmi, najmä keď sú stigmatizovaní ako problematickí.
Spomienkové udalosti sú v polčase

Na storočnicu Trianonu sa v Maďarsku pripravovali nielen historici, ale aj politici a diplomati. Maďarský parlament odhlasoval 4. jún za deň národnej spolupatričnosti už pred desiatimi rokmi, iba niekoľko týždňov po volebnom víťazstve Viktora Orbána a strany Fidesz.
Už niekoľko mesiacov pred stým výročím preto do verejného priestoru prenikali fotografie predstaviteľov maďarskej vlády stojacich pred mapami veľkého Uhorska, avizovalo sa tiež odhaľovanie nových pamätníkov pripomínajúcich tzv. trianonský diktát.
Na trianonské výročie sa pripravovala dlhodobejšie aj slovenská diplomacia. Cieľom bolo od začiatku orientovať diskusiu skôr na témy budúcnosti, v rámci ktorých môžu Slovensko a Maďarsko nájsť prieniky.
V prípade, že by niektorý z oficiálnych predstaviteľov Maďarska zašiel vo svojich vyjadreniach týkajúcich sa Slovenska priďaleko, odpoveď zo Slovenska by zrejme musela byť podľa tradičného vzorca – akcia versus protireakcia.
Nateraz však možno konštatovať, že pripomenutie výročia Trianonu sa odohralo bez vybičovania emócií na obidvoch stranách. Pripravované pompézne podujatia v Maďarsku, zamerané na posilnenie národnej spolupatričnosti medzi Maďarmi a nezriedka takisto na otvorenú demonštráciu nacionalizmu, poznačila koronakríza.