Autor vyučuje históriu a medzinárodné vzťahy na Princetonskej univerzite
Sovietsky zväz bol úrodnou pôdou pre politické vtipy, ktoré mali v kultúre rovnako prominentné miesto, ako má fenomén "late night comedy" v Spojených štátoch (televízne šou parodujúce politiku – pozn. red.).
Podľa jednej takejto anekdoty mladý muž, ktorý na Červenom námestí kričal, že senilný sovietsky vodca Leonid Brežnev bol idiot, mal byť odsúdený na 25 a pol roka väzenia - šesť mesiacov za urážku predsedu prezídia Najvyššieho sovietu a 25 rokov za odhalenie štátnych tajomstiev.
Zúrivá reakcia Trumpovej administratívy na novú knihu bývalého poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona sa niesla v podobnom duchu. Kniha sa nepovažuje za nebezpečnú ani tak preto, že uráža Donalda Trumpa, ale preto, že odhaľuje prezidentovu hlbokú nekompetentnosť a "omračujúcu neinformovanosť".
Ak to už nebolo zrejmé, celý svet teraz vie, že USA nemajú pojem o tom, kam smerujú a ani žiadne koherentné vedenie.
Mnohé aspekty súčasného stavu Ameriky vskutku pripomínajú posledné roky Sovietskeho zväzu, počnúc zintenzívnením sociálneho a politického konfliktu. V sovietskom prípade na povrch rýchlo vyšli potlačená etnická rivalita a konkurenčné národné ašpirácie, ktoré tlačili celú krajinu k násiliu, odlúčeniu a dezintegrácii.
Trumpova reakcia na celonárodné protesty proti rasizmu, policajnej brutalite a nerovnosti len ešte viac prehĺbila historické rasové rozdelenie krajiny. A rovnako ako sochy Lenina padali počas kolapsu Sovietskeho impéria sú zvrhávané sochy vodcov Konfederácie.
