SME
Sobota, 10. jún, 2023 | Meniny má Margaréta

Vraj ideme rúcať pyramídy (píše Michal Havran)

Ľudia sú si rovní a každý, kto tvrdí opak má našliapnuté do pekla.

(Zdroj: MAFRA - Michal Šula)

Autor je teológ a spisovateľ.

Seriál HBO The Wire je jeden z najhlbších pohľadov do rozvratu americkej spoločnosti. Jeho autor, scenárista, spisovateľ a reportér David Simon pracoval dvanásť rokov v The Baltimore Sun a rok strávil na kriminálke v protidrogovej jednotke.

Halucinogénnu realitu gangov, talianskej mafie, poľských odborov v dokoch, írskych policajtov a prepad v minulosti slávneho a prosperujúceho mesta Baltimore do rasovej studenej vojny, fetu a vrážd opísal v knihe Homicide – A year on the killing streets. Takú Ameriku ste nevideli a nečítali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

James Ellroy, pápež amerického čierneho románu zo západného pobrežia, južanskí spisovatelia rasovej segregácie, nekonečných priestorov a zvyškov indiánskych kultúr sa s brutalitou a násilnosťou časti americkej spoločnosti vyrovnávali ešte pred ním, no David Simon doviedol svoje pozorovanie rozpadávajúcich sa Spojených štátov amerických, ktoré dnes drží pohromade iba šoubiz, basketbal a jadrový arzenál, do absolútnej pointy.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Neotravujte, tu sme pri golfe

Jej podstatou nie je iba neschopnosť prezidenta porozumieť vlastnej krajine, pretože, ako napísal Stephen King, „125 000 Američanov zomrelo a náš prezident hrá golf“, ale porážka osvietenského plánu federalistov a otcov zakladateľov na zriadenie slobodných a postupne sa spájajúcich štátov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Literatúra je stále najlepším sprievodcom pri snahe pochopiť americkú realitu, brutalitu jej vzťahov, prezbrojenosť často hlúpeho a indoktrinovaného obyvateľstva, pravidelné označovanie zdravotného poistenia a všetkého, čo nepochádza buď z prostredia protestantských siekt a zbrojných obchodov, za komunizmus, a na strane druhej špičkový vedecký výskum, veľké zázračné kultúrne inštitúcie, hudba, film, divadlá a láska k prírode. Ako nedávno vydané Potulky s Charleym od Steinbecka, beatnická vzbura, alebo hlbšie, bližšie k divokej prírode Emmersonove eseje.

To, čo urobilo z Churchilla legendu, nie sú jeho panské postoje k Indom a Bangladéšanom, ale jeho rozhodné konanie proti Hitlerovi.

Zo všetkých týchto protichodných zdrojov Amerika vznikala a vzniká. Dnes opäť preukazuje svoju mladosť a chuť búriť sa, s čím súvisia aj niektoré, v Európe menej viditeľné, no stále známe prejavy obrazoborectva.

O Konevovi a Churchillovi

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sucho má vplyv aj na úrodu.

Tento rok prší viac ako vlani.


8. jún
Zničené mesto Buča po ústupe ruských vojakov.

Ak ich nezastavíme, vrátia sa znova.


Visegrad Insight a 1 ďalší 13 h
Erling Haaland a Lautaro Martínez.

V sobotu sa hrá finále Ligy majstrov 2022/2023 medzi Manchestrom City a Interom Miláno.


12 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


3 h

Neprehliadnite tiež

Snaha ovplyvňovať verejný život náboženskými predpismi je v sekulárnych spoločnostiach prítomná.

Veriaci vedci chápu pod revitalizáciou náboženstiev obnovenie dôrazu na spravodlivosť, dobročinnosť a pohostinnosť aj voči cudzincom v núdzi.


9 h

Rusko opäť demonštrovalo svoj prístup k dielam.


12 h
Zuzana Kepplová.

Takto to dnes vyzerá, pán minister.


12 h
Ilustračný obrázok

Keby sme radšej premýšľali, aké služby ľuďom ponúknuť.


13 h
SkryťZatvoriť reklamu