SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Pýtame sa s Romanom Jochom, čo je to ten rod

Nikdy nie je neskoro na vzdelávanie.

Ilustračné foto. (Zdroj: Flickr.com/CC/Jason Cipriani)

Autor je politológ a pedagóg

Roman Joch, nový šéf Inštitútu pre výskum práce a rodiny, sa v rozhovoroch pre Postoj a Denník N už stihol vyznať, že neprišiel robiť konzervatívne čistky, ale zdôrazniť výskumný aspekt tohto inštitútu a vyvažovať jeho údajnú „ľavicovo-liberálnu“ a „genderovo-feministickú“ profiláciu.

V oboch rozhovoroch tiež vyhlásil, že v slovenčine odmieta používať zaužívaný preklad slova gender ako rod. Ide podľa neho o zlý preklad. Trvá na slove gender, hoci z rozhovoru je jasné, že ani tento pojem mu nie je celkom jasný.

Uznajme na moment, že Roman Joch žije tridsať rokov mimo slovenského jazykového kontextu, navyše v ideologickej bubline, kde sa nemusel stretnúť s preňho nepohodlnými myšlienkami, nieto ešte „organickým“ jazykovým vývojom slobodných troch desaťročí.

V Česku naozaj používajú aj prevzatý termín gender. V slovenčine sa však ustálil pojem rod.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aj u nás však na túto tému vzniká veľa nejasností, mnoho ľudí netuší, hanbí sa spýtať. A nemusí mať každý vnútornú odvahu Romana Jocha vpochodovať do odbornej debaty ozbrojený len vlastnou ochotou strápniť sa. Využime teda túto príležitosť na učebný moment a porozprávajme sa na tému pojmov rod a gender.

Čo znamenajú a prečo okolo nich panuje taký zmätok?

Súvisiaci článok Roman Joch: Nie som proti adopcii detí homosexuálnymi pármi Čítajte 

Inovácia v sociálnych vedách

Pristavme sa najprv pri Jochovom tvrdení o „zlom preklade“. Sú slová, ktoré majú viac významov. Slová sú škatuľky, pojmy sú obsah, ktorý do nich vložíte – jedna škatuľka môže mať rôzne obsahy.

Napríklad slovo trieda. Trieda môže byť 7. B, ktorá zapatrošila triednu knihu, môže to byť učebňa, v ktorej ju schovali, môže to byť označenie kvality (akosti), môže to byť označenie pre ľudí s rovnakými sociálno-ekonomickými charakteristikami, môže to byť vôbec označenie pre akúkoľvek kategorizáciu na základe spoločných znakov.

Spoločenské vedy, hoci sa to niektorým prírodovedeckým pesimistom nemusí zdať, tiež robia pokroky vo svojom bádaní a neustále zlepšujú aj svoj pojmový aparát, ktorým pomáhajú lepšie chápať naše ľudské spoločenstvá.

Jednou takou inováciou z druhej polky 20. storočia, teda dnes už niekoľko generácií dozadu, bolo rozpoznanie potreby pojmu označujúceho spôsoby, akými sa v rôznych kultúrach a rôznych časoch formujú spoločenské pravidlá, normy a vzorce správania spojené s niekoho biologickým pohlavím. Skrátka, spôsoby, akým spoločensky vytvárame to, čo nazývame „mužskosť“ a „ženskosť“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vieme, že nakoľko sa tieto prejavy naprieč storočiami a kultúrami zásadne líšia nejde o „biologickú danosť“, ale o niečo celkom iné: o kultúrny výtvor.

Na rozlíšenie od pohlavia (čiže biologickej kategorizácie na mužov a ženy podľa dominujúceho pohlavného ústrojenstva u daného jedinca) bolo treba hovoriť aj o „rode“. V angličtine sa siahlo po termíne „gender“ z jednoduchého dôvodu, bol to opäť polysemický termín, ktorého jestvujúce množstvo významov najľahšie umožňovalo pridať nový významový odtieň (gender už v angličtine existoval ako pojem pre gramatické rody, rovnako ako u nás).

Rod si nepýta vaše dovolenie

Čeliac vyhliadke prekladu tohto pojmu do slovenčiny, jestvovali dve možnosti – buď prebrať väčšine nič nehovoriaci pojem gender, alebo ho prispôsobiť jazykovým možnostiam a uľahčiť tak jeho prijatie v danej jazykovej komunite.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Herec Daniel Brühl.

Nechce si predstaviť, aké je to byť Johnnym Deppom.


22. nov
Peter Schutz.

Prečo by mala byť vakcína nebezpečnejšia ženám v druhom stave než „v prvom“?


3. dec
Ilustračné foto.

Merajte si saturáciu kyslíka.


3. dec
Slovenské florbalistky.

Slovenské florbalistky budú hrať o konečné 5. miesto na MS 2021.


Sportnet 3 h

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz.

Zo slovenských verejných peňazí robí bankomat samotná žaba na prameni.


23 h
Fedor Blaščák

Na rok 2021 sa bude spomínať aj o sto rokov.


23 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


24 h
Nataša Holinová

Výsledky prvého kola voľby detského komisára sú vzrušujúce. Druhé nás ani nemusí zaujímať.


3. dec
Skryť Zatvoriť reklamu