Autor je výskumný pracovník Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, článok pôvodne vyšiel na portáli zahranicnapolitika.sk
Tohtoročný francúzsky sviatok dobytia Bastily bol zlomový. Pre pandémiu prvý raz od roku 1979 chýbala tradičná vojenská prehliadka na Champs-Elysées. Prezidentovi Emmanuelovi Macronovi zasa chýba čas. Do ďalších prezidentských volieb mu zostáva približne šesťsto dní, ale má veľa práce a starostí ekonomického rázu.
Najväčší ekonomický šok od druhej svetovej vojny, silné dôsledky pandémie a jej druhá vlna, naplánované nepríjemné reformy pri už teraz pošramotenej povesti a klesajúcej popularite.
Francúzska prestavba
HDP sa za celý rok zrejme prepadne o jedenásť percent a dlh stúpne zo sto na 120 percent HDP. Do konca roka zrejme pribudne takmer milión nových nezamestnaných. Stovky miliárd pôjdu na udržanie pracovných miest, dotácie na miesta pre absolventov, Macron však zároveň avizuje prestavbu ekonomiky v zelenom šate, modernizáciu a digitalizáciu.
“Potenciálni súperi si slastne užívajú možnosť nečinne sa prizerať trápeniu prezidenta.
„
Lenže kroky k modernizácii (rozumej presunu ľudí z tradičných odvetví do iných) takmer isto prinesú masívne protesty, ktoré sa vláde doteraz veľmi nedarilo zvládať.
Emmanuela Macrona čakajú dva ťažké roky, čo pri sviatku dobytia Bastily 14. júla sám priznal. Problémom však nie je len pandémia. Polícia čelí početným obvineniam a vyšetrovaniu z neprimeraného používania násilia počas doterajších demonštrácií. Vládni predstavitelia zas obžalobám za nezvládnutie koronakrízy, ohrozenie obyvateľstva a viacnásobné neúmyselné zabitie.
Uprataný premiér
Pokusom o zmenu bola prestavba vlády, v ktorej sa premiér Édouard Philippe tešil vyššej popularite ako prezident a ako jeden z mála z vládnej strany Republika v pohybe s prehľadom zvíťazil v komunálnych voľbách.