SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Prepáčte, prosím. Ďakujem

Ešte nikto nezomrel, pretože sa ospravedlnil, ale mnohí radšej neriskujú.

(ilustračné foto) (Zdroj: STOCK ADOBE)

Autorka je režisérka

„Ospravedlňujem sa. Veľmi ma to mrzí. Urobím všetko pre to, aby som svoju chybu napravil/napravila. Súcitím s tými, ktorým bolo ublížené. Cítim hlbokú sústrasť a urobím všetko pre to, aby som zmiernil/zmiernila ich žiaľ a aby sa nič podobné už nikdy neopakovalo.“

Dokážete to povedať? A dokážete to povedať tak, že tón vášho hlasu, výraz tváre a držanie tela korešpondujú so slovami ospravedlnenia? Pamätáte si, kedy naposledy ste sa niekomu ospravedlnili? Ak nie, pretože sa z princípu neospravedlňujete, nemáte sa za čo, a vy ste vlastne vždy v práve a nerobíte chyby, niečo nie je v poriadku. Jednak s vami a jednak s prostredím, v ktorom sa pohybujete.

Kedy a ako sa ospravedlniť, to sa učí už v materskej škole a napriek tomu, že povedať „prepáč“ je často najjednoduchším spôsobom ako urovnať vzťahy a odčiniť chyby, existuje mnoho dospelých, ktorí ospravedlnenia nie sú schopní. Obyčajne sú to tí, ktorí pridlho držia v rukách moc a vplyv a práve pre neschopnosť povedať „prepáčte“ o tú moc a vplyv prichádzajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Alternatívne reality, v ktorých sa hovorí prepáčte

Predstavte si, že by 26. februára 2018, v deň, keď sme sa dozvedeli, že mladého novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú niekto zastrelil, vtedajší premiér Robert Fico predstúpil pred kamery a povedal, že je hlboko zasiahnutý smútkom, že sa toto stalo v krajine, na ktorej čele stojí, vyjadruje sústrasť rodine a urobí všetko pre to, aby sa zločin vyšetril a aby sa nič podobné nikdy nestalo.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ďalší šach-mat, Slniečka!


13m
Zastarané kotle na pevné palivo majú nahradiť ekologickejšie zariadenia.

Štát by mal podporiť aktívnych a motivovať pasívnych


Peter Robl 1 h
Nataša Holinová

Generálny prokurátor nie celkom rozumie, kto má čo v náplni práce.


2 h

Ako vstrebať zjavný fakt, že Rusko je teroristický štát.


6 h
SkryťZatvoriť reklamu