SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Fedor Gál: S krízou za zadkom

S krízou za zadkom.

Fedor Gál. (Zdroj: TASR)

Najprv som bol koncom marca 2020 pozvaný ako diskutér do zoomovskej konferencie o reziliencii, čiže schopnosti vzdorovať krízovým situáciám, ktorú inicioval architekt a Čechoameričan Michal Postránecký.

Pocit, že nemám čo okrem rozprávania ponúknuť, bol silný a na tretej diskusii už som absentoval. Myšlienka reziliencie mi však sedela.

Z priateľov (psychiater Peter Pöthe, sociológ Paľo Frič, ekologický alarmista Juraj Mesík) som dal dohromady malý tím. Na Petrove odporúčanie pribudol ešte mladý talentovaný študent novinárstva Martin Duřt.

Zadanie znelo: medzigeneračný dialóg (vekovo bol Martin generácia 20+, Peter 50+ a ja 70+) na pozadí koronakrízy. V priebehu niekoľkých dní sme si vymenili zopár e-mailov a začal som hľadať vydavateľa.

Miro Tóth, kamarát a muzikant, dal typ na vydavateľstvo Raabe. Vyšlo to. O feedback na prvú verziu knihy som požiadal už spomenutého Michala Postráneckého

Ako fanúšik až fanatik dialógu som jeho názor, aj s veľmi emocionálnymi reakciami Petra Pötheho a Paľa Friča, zaradil do knihy a medzi autormi to začalo iskriť.

Fedor Gál, publicista

Šlo mi však predovšetkým o reputáciu – chcel som, aby vedel, že som sa na projekt o reziliencii nevykašľal z lenivosti. Jeho reakcia bola ostro negatívna na štýl aj obsah textov.

Ako fanúšik až fanatik dialógu som jeho názor, aj s veľmi emocionálnymi reakciami Petra Pötheho a Paľa Friča, zaradil do knihy a medzi autormi to začalo iskriť. Tu je časť nášho rozprávania „cez ploty“:

Postranecký Gálovi 9. júna 2020

Ahoj, Fedore,

... hlavně sem nečekal, jak velmi aktuální bude po několika týdnech moje obava z miléniálů a jejich levicově liberálních, tajemně se ukrývajících vůdců, mezi něž patří hlavně Soros a jeho banda.

Výsledkem jejich dlouhodobého, velmi mocně financovaného a propracovaného systému ovlivňování vybraných sociálních skupin mladých lidí je to, co se zde momentálně děje v ulicích mnoha měst. takzvané „pokojné demonstrace“ vulgárně se chovajícího davu, nerespektující žádná pravidla?

Je to náhoda, že se to děje v poměru 25:1 ve městech vedených liberálními demokraty? Teď tito vůdci dokonce souhlasí s „hlasem davu“ a jejich anarchistickými požadavky na likvidaci policejních sborů v jejich městě? To je přesně to, čeho jsem se bál a o čem jsem mluvil. To je momentální realita. Realita po osmi letech vlády prvního černého prezidenta! To po něm zbylo!

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nataša Holinová

Bývalá sudkyňa nie je jediná, kto má byť z čoho traumatizovaný.


5 h
Peter Tkačenko

Tu už nejde len o Slovensko, ale o funkciu.


19 h
Z protestov proti sprísneniu interrupčného zákona v Poľsku.

Ženy v USA a Poľsku plačú. My zatiaľ len teoretizujeme o možných dôsledkoch zákazu interrupcií.


Magdaléna Jánošíková 21 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


22 h
SkryťZatvoriť reklamu