SME
Pondelok, 5. jún, 2023 | Meniny má Laura

Fedor Gál: S krízou za zadkom

S krízou za zadkom.

Fedor Gál. (Zdroj: TASR)

Najprv som bol koncom marca 2020 pozvaný ako diskutér do zoomovskej konferencie o reziliencii, čiže schopnosti vzdorovať krízovým situáciám, ktorú inicioval architekt a Čechoameričan Michal Postránecký.

Pocit, že nemám čo okrem rozprávania ponúknuť, bol silný a na tretej diskusii už som absentoval. Myšlienka reziliencie mi však sedela.

Z priateľov (psychiater Peter Pöthe, sociológ Paľo Frič, ekologický alarmista Juraj Mesík) som dal dohromady malý tím. Na Petrove odporúčanie pribudol ešte mladý talentovaný študent novinárstva Martin Duřt.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zadanie znelo: medzigeneračný dialóg (vekovo bol Martin generácia 20+, Peter 50+ a ja 70+) na pozadí koronakrízy. V priebehu niekoľkých dní sme si vymenili zopár e-mailov a začal som hľadať vydavateľa.

Miro Tóth, kamarát a muzikant, dal typ na vydavateľstvo Raabe. Vyšlo to. O feedback na prvú verziu knihy som požiadal už spomenutého Michala Postráneckého

Ako fanúšik až fanatik dialógu som jeho názor, aj s veľmi emocionálnymi reakciami Petra Pötheho a Paľa Friča, zaradil do knihy a medzi autormi to začalo iskriť.

Fedor Gál, publicista

Šlo mi však predovšetkým o reputáciu – chcel som, aby vedel, že som sa na projekt o reziliencii nevykašľal z lenivosti. Jeho reakcia bola ostro negatívna na štýl aj obsah textov.

Ako fanúšik až fanatik dialógu som jeho názor, aj s veľmi emocionálnymi reakciami Petra Pötheho a Paľa Friča, zaradil do knihy a medzi autormi to začalo iskriť. Tu je časť nášho rozprávania „cez ploty“:

Postranecký Gálovi 9. júna 2020

Ahoj, Fedore,

... hlavně sem nečekal, jak velmi aktuální bude po několika týdnech moje obava z miléniálů a jejich levicově liberálních, tajemně se ukrývajících vůdců, mezi něž patří hlavně Soros a jeho banda.

Výsledkem jejich dlouhodobého, velmi mocně financovaného a propracovaného systému ovlivňování vybraných sociálních skupin mladých lidí je to, co se zde momentálně děje v ulicích mnoha měst. takzvané „pokojné demonstrace“ vulgárně se chovajícího davu, nerespektující žádná pravidla?

Je to náhoda, že se to děje v poměru 25:1 ve městech vedených liberálními demokraty? Teď tito vůdci dokonce souhlasí s „hlasem davu“ a jejich anarchistickými požadavky na likvidaci policejních sborů v jejich městě? To je přesně to, čeho jsem se bál a o čem jsem mluvil. To je momentální realita. Realita po osmi letech vlády prvního černého prezidenta! To po něm zbylo!

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Solárne panely na výrobu elektrickej energie.

Dodávatelia energií lákajú domácnosti na šetrenie, sľuby môžu nahradiť technické problémy.


2. jún
Od júna sa vypisujú už len elektronické PN.

Digitálny doklad je povinný od 1. júla.


2. jún
Nataša Holinová

Načo by komu bola jeho dôvera?


16 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


6 h

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


12 h
Nataša Holinová

Naozaj bolo treba vzbudiť pocit, že slušní ľudia sa majú schovať doma?


13 h
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Ani tí najmúdrejší nevidia všetky konce, pripomína Gandalf.


13 h
Peter Tkačenko

Ak chce byť poslanec OĽaNO užitočný, stačí nerobiť nič.


14 h
SkryťZatvoriť reklamu