SME
Štvrtok, 21. september, 2023 | Meniny má Matúš

Štefánik dostal v Bruseli darček (píše Michal Havran)

Pandémia a Brexit umožnili premýšľať nad tým, akú Európu potrebujeme.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady Charles Michel. (Zdroj: SITA/AP)

Autor je teológ a publicista

Milan Rastislav Štefánik dostal k svojim 140. narodeninám európsky dar. Myšlienka mierovej a úzko spolupracujúcej Európy prekonala roky blokád a váhania a dohodla sa na doteraz nevídanom spôsobe vzájomnej pomoci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Diskrétna federalizácia

Nič z víkendovej dohody o finančnej pomoci by sa neudialo bez odchodu Spojeného kráľovstva a pandémie. No ako hovoria diplomatické bonmoty, Európa sa vždy posúvala vpred počas svojich zlyhaní.

Záchranný val vznikol ako poistka proti gréckemu scenáru a dnes sa európske krajiny dohodli na mutualizácii dlhu. Bez ohľadu na opatrnosť vo výrokoch alebo paranoju, ide o najvýznamnejší krok k rozpočtovej integrácii Európanov, ktorá sa nedá nazvať inak ako diskrétna federalizácia.

Situácia na kontinente však zodpovedá ambíciám veľkých krajín premeniť deštrukciu priemyslu a hospodárstva neviditeľným nepriateľom na vysoko výkonné spoločenstvo, kde sa už okrem iného nikdy nezopakuje situácia, o ktorej informovali veľké zahraničné denníky minulý týždeň.

Taliansko žiadalo podľa vopred stanovených protokolov ostatné európske krajiny o pomoc. Už v prvých dňoch po vypuknutí pandémie, ale jeho hlas nikto nevypočul.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kto sú lídri a kto lúzri

Súčasťou užšej integrácie bude možno aj sanitárna a zdravotná suverenita, aby členské štáty nemuseli v prípade podobných situácií ako tá, ktorú prežívame dnes, čakať na dodávky zdravotníckeho materiálu a liekov z iných kontinentov v čase, keď je medzikontinentálna doprava stopnutá.

No okrem ekonomického rozmeru - historického rozhodnutia Nemecka zadlžovať sa zo solidarity s ohrozenými krajinami a prevziať tak na seba verejný záväzok zodpovednosti za ekonomickú prosperitu kontinentu - je bruselská dohoda dovŕšením francúzsko- nemeckej mierovej doktríny, ktorá bola odsúvaná roky, pre nevôľu Britov, na vedľajšiu koľaj.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jindřich Šídlo, komentátor SeznamZpravy.cz.

Fico nie je ako Babiš. Skôr ako Zeman.


12m
Vzkriesenie povedomia občianskej spoločnosti bolo u nás po roku 1989 predsa len ešte príliš čerstvé nato, aby ho populistickí nacionalistickí politici načisto zničili.

Viacerí sme sa stretli na princípe otvorenej spoločnosti ako fundamente.


Rudolf Chmel 1 h

Zdá sa, že to nebudú celkom morálne hodnoty a ideály, čo ich drží pokope.


5 h
Peter Schutz

Pravdepodobnejšie je, že Horváth a blízki len dobiehajú hrobové mlčanie o stave verejných financií.


20 h
SkryťZatvoriť reklamu