Autor je teológ a publicista
Milan Rastislav Štefánik dostal k svojim 140. narodeninám európsky dar. Myšlienka mierovej a úzko spolupracujúcej Európy prekonala roky blokád a váhania a dohodla sa na doteraz nevídanom spôsobe vzájomnej pomoci.
Diskrétna federalizácia
Nič z víkendovej dohody o finančnej pomoci by sa neudialo bez odchodu Spojeného kráľovstva a pandémie. No ako hovoria diplomatické bonmoty, Európa sa vždy posúvala vpred počas svojich zlyhaní.
Záchranný val vznikol ako poistka proti gréckemu scenáru a dnes sa európske krajiny dohodli na mutualizácii dlhu. Bez ohľadu na opatrnosť vo výrokoch alebo paranoju, ide o najvýznamnejší krok k rozpočtovej integrácii Európanov, ktorá sa nedá nazvať inak ako diskrétna federalizácia.
Situácia na kontinente však zodpovedá ambíciám veľkých krajín premeniť deštrukciu priemyslu a hospodárstva neviditeľným nepriateľom na vysoko výkonné spoločenstvo, kde sa už okrem iného nikdy nezopakuje situácia, o ktorej informovali veľké zahraničné denníky minulý týždeň.
Taliansko žiadalo podľa vopred stanovených protokolov ostatné európske krajiny o pomoc. Už v prvých dňoch po vypuknutí pandémie, ale jeho hlas nikto nevypočul.
Kto sú lídri a kto lúzri
Súčasťou užšej integrácie bude možno aj sanitárna a zdravotná suverenita, aby členské štáty nemuseli v prípade podobných situácií ako tá, ktorú prežívame dnes, čakať na dodávky zdravotníckeho materiálu a liekov z iných kontinentov v čase, keď je medzikontinentálna doprava stopnutá.
No okrem ekonomického rozmeru - historického rozhodnutia Nemecka zadlžovať sa zo solidarity s ohrozenými krajinami a prevziať tak na seba verejný záväzok zodpovednosti za ekonomickú prosperitu kontinentu - je bruselská dohoda dovŕšením francúzsko- nemeckej mierovej doktríny, ktorá bola odsúvaná roky, pre nevôľu Britov, na vedľajšiu koľaj.