Michal Hvorecký je spisovateľ a prekladateľ
Sarah Perryová: Melmoth. Preklad: Rani Tolimat, Argo 2020
Druhému vydaniu svojho románu Otrantský zámok dal Horace Walpole podtitul gotický román. Koncom 18. storočia sa v tak v Anglicku zrodil subžáner s koreňmi v anglickom romantizme, plný vznešenej nadprirodzenej hrôzy, prvkov stredovekej rozprávky, zázračných folklórnych motívov, ranej fantastiky, dekadentnej dvornej lásky aj triviálnych akčných efektov.
Veľký úspech literárneho smeru si znalci vysvetľujú aj frustrovanou sexualitou doby, záľubou v násilí a tradičným anglickým obdivom ku grotesknosti.
Historizmus a strach z temnej minulosti sa miešali s obavami o budúcnosť, čo vyústilo do spájania tragédie a komédie, prvkov vysokej i nízkej prózy, do príbehov, v ktorých sa staré kláštory, opustené hrady a šľachtické ruiny menili na skutočné aj fantaskné kalustrofobické labyrinty, alebo kde tajomné listiny a rukopisy v zaprášených knižniciach odkrývali melodramatické tajomstvá.
Zdroje literárnej gotiky
Rozsiahly román Pútnik Melmoth z roku 1820 od Charlesa Maturina predstavoval záver klasickej fázy gotického románu. V tom čase sa už stal módnym romantický epos a jeho autori Walter Scott či Lord Byron.
Írsky kňaz a vzdelaný, excentrický potomok francúzskych hugenotov Maturin napísal Melmotha na konci svojho života a kariéry. Jeho nesmrteľný faustovský hrdina, večný a prekliaty pútnik, zaplatí za túžbu po poznaní životom.
Početné príbehy spája hlavná postava, ktorá koná zlo a zvádza k hriechom, hľadá si nástupcu, lebo inak sa nezbaví kliatby.
Autor pozoruhodnými citáciami a rozsiahlymi odkazmi na iné diela anticipoval viaceré postupy moderného európskeho románu. Neskôr literárnu gotiku nemenej inovatívne rozvíjali Mary Shelleyová s Frankensteinom či Edgar Allan Poe v strašidelných poviedkach.
Lenže starobylý odkaz inšpiruje obrazotvornosť dodnes. Dávne strachy a úzkosti sa vracajú s ešte väčšou intenzitou – zoči-voči čoraz zložitejšiemu a odcudzenejšiemu svetu, navyše ohrozenému klimatickou katastrofou.
Had sa vracia
Anglická spisovateľka Sarah Perryová (1979) pochádza z grófstva Essex a vyrástla v prísnej baptistickej rodine. Vyštudovala angličtinu a tvorivé písanie.
Už v temnej prvotine Po mne potopa (2014) navodila pôsobivú atmosféru a stvorila výrazného hrdinu, čudáckeho kníhkupca v strednom veku, ktorý sa ocitne v záhadnom osamelom dome.