SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Medzi nami plagiátormi

Nie sme dokonalí, ale sme svoji. Ako nás negatívne časti identity stmeľujú.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a premiér Igor Matovič (OĽaNO) prichádzajú na tlačovú konferenciu, na ktorej predstavili veľký sociálny balík v Bratislave 15. júla 2020. (Zdroj: TASR)

Autor je sociálny antropológ, pôsobí na FSEV UK

Dvaja najvyšší slovenskí ústavní činitelia a minister školstva z troch rôznych koaličných strán boli usvedčení z plagiátorstva.

Kým diplomová práca ministra školstva z roku 2009 je pomerne bežný plagiát, pri ktorom možno uvažovať, do akej miery niektoré časti vypracoval sám, práca Igora Matoviča z roku 1998 obsahuje doslovný prepis častí dvoch kníh.

Borisovi Kollárovi pravdepodobne prácu napísal sám školiteľ, ktorý vykradol sám seba.

Premiér sa priznal, že prácu nepísal, bol obľúbencom už zosnulého profesora, ktorý ho školil, a priateľom jeho syna, ktorého sestra prácu napísala na dovolenke v Chorvátsku. Priateľ bol zároveň oponentom práce.

Podobne úprimný je aj prípad predsedu parlamentu. Boris Kollár si nepamätá obhajobu diplomovky v roku 2015, nevie, kto bol oponent, kto sedel v komisii. Stredoeurópska vysoká škola v Skalici teraz právom vyzerá ako darčeková služba na diplomy.

Odhalenia o plagiátoch prác najvyšších činiteľov sa navyše objavili krátko po tom, ako sa ašpirantka na funkciu splnomocnenkyne vlády pre rodinu a poslankyňa parlamentu splnomocňovania vzdala, okrem iného aj pre plagiát bakalárskej práce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A karavána ide ďalej

Zámerom tejto úvahy nie je posudzovať morálku. Na tú majú patent najmä občianske kruhy a seriózne médiá, ktoré upozornili na nutnosť vyvodzovať zodpovednosť „na európsky spôsob“.

Nejde mi ani o kritiku univerzitného systému, ktorý umožnil vydávanie titulov „proti podpisu“. Neplánujem tiež riešiť význam formálneho vzdelania pre Borisa Kollára, ktorý magisterský diplom v podnikaní s lyžiarskymi vlekmi ani vo funkcii predsedu parlamentu nepotrebuje. Ani majiteľ strany obyčajných ľudí a nezávislých osobností na premiérovanie nemusel predkladať doklad o vzdelaní.

Zaujíma ma, ako je možné, že napriek potvrdeniam, že ústavní činitelia sú podvodníci a klamári a po početných volaniach o vyvodení zodpovednosti a negatívnom ohlase zo zahraničnej i domácej tlače sa nič dramatické nedeje?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Tkačenko

Tu už nejde len o Slovensko, ale o funkciu.


28m
Z protestov proti sprísneniu interrupčného zákona v Poľsku.

Ženy v USA a Poľsku plačú. My zatiaľ len teoretizujeme o možných dôsledkoch zákazu interrupcií.


Magdaléna Jánošíková 2 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


3 h
Študenti pred zničeným hotelom v Černihive.

Kedy začať s obnovou Ukrajiny? Je skoro, no zároveň neskoro.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu