SME
Sobota, 10. jún, 2023 | Meniny má Margaréta

Neobmedzená moc Facebooku a Googlu sa končí

O budúcnosti internetu sa bude rozhodovať v Európskej únii.

Google. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je europoslanec za stranu Spolu/EPP, člen výboru pre dezinformácie v Európskom parlamente.

Európska únia pripravuje historicky najzásadnejšiu legislatívu o digitálnom obsahu a službách. Bude to znamenať zmeny, ktoré určia budúcu podobu internetu a jeho fungovania v konečnom dôsledku po celom svete.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medové týždne sa skončili

Preč sú tie časy, keď boli firmy ako Google, Facebook a Apple vo všeobecnej nekritickej obľube a spoločenskí vedci sa rozplývali, ako pozitívne pôsobil Facebook pri demokratizačných pohyboch počas Arabskej jari v roku 2011.

Výhody, ktoré nám tieto firmy prinášajú, poznáme všetci, pretože takmer všetci ich služby využívame. Dnes už však lepšie rozumieme aj spoločenským nákladom, rizikám a problémom, ktoré sa s nimi spájajú. Technologické giganty vytvorili úplne nové trhy a komunikačné platformy a doterajšie pravidlá sa pri nich ukazujú nefunkčné a zastarané.

Vidno to na virálne sa šíriacej nenávisti, ktorá sa prelieva kanálmi Facebooku, Googlu a Youtubu a často vytečie aj do reálneho sveta - extrémny príklad je genocída v Mjanmarsku, pri ktorej podľa United Nations zohral Facebook rozhodujúcu úlohu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ukazovalo sa to pri koordinovaných zásahoch do volebných procesov, keď cudzie mocnosti dokázali ovplyvňovať voľby či referendá cez koordinované a masívne dezinformačné kampane.

Pocítili sme to pri škandáloch s uniknutými osobnými údajmi. A potvrdzujú to obchodné praktiky, ktorými tieto firmy zneužívajú svoje postavenie prirodzených monopolov a skupujú, prípadne cielene potláčajú na svojich platformách rodiacu sa konkurenciu.

V oblasti regulácie technologických gigantov platí, že kto urobí prvý krok, ten má veľkú šancu ovplyvniť budúce pravidlá na celom svete. V uplynulých rokoch to bola práve Európa, či už jej jednotlivé štáty alebo Európska únia, ktorá udala tón v nastavovaní pravidiel hry pre technologické firmy.

Vnímajú to tak svetové médiá, ale aj samotné platformy: „Európa hrá disproporčne veľkú líderskú úlohu pri tvorbe digitálnych politík, Mark (Zuckerberg - pozn.red.) venuje špeciálnu pozornosť tomu, čím sa európski zákonodarci zaoberajú,” povedal Nick Clegg, kľúčový lobista a komunikátor Facebooku, v minulom roku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najväčšie zmeny pritom prichádzajú ešte len tento rok.

EÚ sa emancipuje na webe

Na jeseň predstaví Európska komisia legislatívny balíček o digitálnych službách - Digital Services Act. Táto legislatíva by mala nakresliť nové rámce toho, aké pravidlá budú platiť na internete. Má dva základné piliere a tie sa dajú zjednodušiť takto:

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sucho má vplyv aj na úrodu.

Tento rok prší viac ako vlani.


8. jún
Zničené mesto Buča po ústupe ruských vojakov.

Ak ich nezastavíme, vrátia sa znova.


Visegrad Insight a 1 ďalší 13 h
Erling Haaland a Lautaro Martínez.

V sobotu sa hrá finále Ligy majstrov 2022/2023 medzi Manchestrom City a Interom Miláno.


12 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


3 h

Neprehliadnite tiež

Snaha ovplyvňovať verejný život náboženskými predpismi je v sekulárnych spoločnostiach prítomná.

Veriaci vedci chápu pod revitalizáciou náboženstiev obnovenie dôrazu na spravodlivosť, dobročinnosť a pohostinnosť aj voči cudzincom v núdzi.


9 h

Rusko opäť demonštrovalo svoj prístup k dielam.


11 h
Zuzana Kepplová.

Takto to dnes vyzerá, pán minister.


12 h
Ilustračný obrázok

Keby sme radšej premýšľali, aké služby ľuďom ponúknuť.


13 h
SkryťZatvoriť reklamu