Autor je teológ a spisovateľ
Francúzsky básnik Paul Valéry sa narodil v Sète na pobreží Stredomoria, v meste prezývanom Benátky Languedocu. Pochovaný je na námorníckom cintoríne nad mestom, ktoré dalo svetu okrem neho básnika a pesničkára Georgea Brassensa a zakladateľa Avignonského divadelného festivalu Jean Villara.
Valéry leží face à la mer čiže tvárou k moru ako v rovnomennej skladbe Helma spieva spevák najslávnejšej francúzskej punkovej kapely Les Négresses Vertes pred svojou smrťou.
Valéry nazýval Sète l'île singulière (jedinečný ostrov, pozn. red.), ale jedinečným bolo jeho myslenie poznačené duchom Stredomoria, niečím, čo stredoeurópsky turista zredukoval na sebazničujúci pobyt na Jadrane.
Toto je naše more
Albert Camus, narodený v Alžíri, neschopný vzdialiť sa po odchode do Francúzska od pobrežia viac ako sto kilometrov do vnútrozemia, bol jedným z prvých európskych intelektuálov a spisovateľov, ktorý Pensée du Midi, čiže stredomorské myslenie, označil sa samostatnú atmosféru premýšľania, vytrvalostnú disciplínu naprieč stáročiami, oblasť živenú troma monoteistickými náboženstvami, kresťanstvom na severe Mare Nostrum - nášho mora, ktorému Jordi Savall venoval jednu zo svojich najúplnejších deklarácií lásky k prostrediu a priestoru, islamom na juhu v severnej Afrike a na východe judaizmom.
Albert Camus, spoluzakladateľ vedomého prístupu k mediteránnemu priestoru povedal, že Stredomorie nie je iba klíma, ale spoločný duch, istá podoba etiky a rovnováhy medzi humanizmom a realitou.

Univerzita Pasquala Paoliho v historickom hlavnom meste Korziky Corte otvorila pred časom oddelenie mediteránneho ducha pomenované podľa Valéryho, básnika s korzickými koreňmi.
Korzika je spolu so Sardíniou avatarom starobylého pohanského myslenia vo vzťahu k prírode, ktoré ovplyvnilo aj kresťanské predstavy o nepriateľskom mori a živloch.