Udalosť týždňa
Kamala Harrisová.
Nad žensko-afroamerický element, ktorý po BLM nemal alternatívu, voľbu Joea Bidena viac zvýznamňuje fakt, že bývalej kalifornskej šéfprokurátorke sa vzhľadom na okolnosti – spomína sa najmä vek – prisudzujú vyššie šance dosiahnuť aj prezidentský post, než býva zvyčajné u "bežných" kandidátov na viceprezidenta.
Panuje presvedčenie – teda s výnimkou Trumpa, všakáno –, že z plejády farebných demokratiek, z ktorých si Biden vyberal (vraj ich bolo až jedenásť), je Kamala s dlhou minulosťou vo verejnej službe najlepšou i najprirodzenejšou voľbou.
Šálka kávy autora to teda nie je, ale pre vykynoženie Trumpa by prehltol azda ešte aj Ocasiovú-Cortézovú.
Udalosť II
Bielorusko.
Napodiv sa asi láme tradícia, že z (brutálnej) manipulácie volieb a nejakého pouličného násilia v autokraciách nič geopolitické nevyplýva.
Keby to despota z Minska sfalšoval na "prijateľnejších" než absurdných 80 percent, povedzme na 51, azda by sa vyhol povstaniu v uliciach i väčšiemu odsudzovaniu a pobúreniu vôkol sveta. Azda.
Šesťtisícsedemsto zadržaných do štvrtka je znamenie, že autokracia sa práve transformuje do totality s nejasnými konzekvenciami.
Budúcnosť je zakliata v šachoch EÚ s Putinom, ktorý situáciu nejako využije, len nevedno ako. Väčšinový názor, že Lukašenkova moc prežije, ale otrasená a krehkejšia než kedykoľvek bývala, asi nemá chybu.
Udalosť III
Pompeo v Prahe (a Plzni).
Po prvej zastávke stredoeurópskeho turné foreign sekretára - ďalej Slovinsko, Rakúsko, Poľsko – sa žiada vyzdvihnúť tieňová politika, ktorú si pod Trumpom tento minister razí.