SME
Piatok, 22. september, 2023 | Meniny má Móric

Hlavne to Bielorusko nechajme tak (píše Samo Marec)

Vlastne sa stačí pozrieť, kto a čo hovorí.

Demonštrantka oblečená vo farbách tradičnej bieloruskej vlajky. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je prekladateľ a publicista

Nie je to o Bielorusku, ale o tom, ako vyzerajú revolúcie. Prakticky nikdy neprichádzajú nečakane, nespokojnosť vidieť aj spoza hraníc, väčšinou celé roky.

Aj jej dôvody sú väčšinou čitateľné: ľudia chcú lepší život. Väčšinou tým myslia slobodu v tom širšom zmysle, v ktorom rozhodujú o svojej budúcnosti. Lebo aktuálne – napríklad pri zmanipulovaných voľbách – o nej nerozhodujú. Revolúcie sa začínajú tým, že tak, ako to je, to jednoducho nie je dobre.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niečo sa stane. Dôjde k zmanipulovaniu volieb; ukáže sa, že ten oligarcha, o ktorom všetci vedeli, že kradne, ukradol už predsa len priveľa; stane sa vražda.

Ľudia protestujú. Zrazu zistia, že nie sú sami, ale sú ich tisíce; no a tak protestujú ešte viac. Polícia zasiahne, väčšinou niekto zomrie. Eskalácia, násilie, výmena moci.

Samozrejme, sú to len orientačné body. Konkrétny priebeh sa rôzni, do hry vstupujú premenné. Revolúcia sa v ktoromkoľvek bode môže skončiť neúspechom, ba dokonca občianskou vojnou. Pointa je však v tom, že existuje iba jeden spôsob, ako revolúciu urobiť – a síce tak, že revolúciu urobíte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Znamená to masové protesty, konflikty a, áno, väčšinou aj násilie. Musí vás byť vidieť a počuť, sila je v počte. Revolúciu jednoducho neurobíte tak, že si pri nočnej lampe budete čítať teoretické diela. Na intelektuálne diskusie desaťtisíce ľudí nenahovoríte. Nakoniec sa niekto musí postaviť, vyjsť do ulíc a ak treba, nechať sa zbiť.

Inak to jednoducho nejde.

Revolúcia sa robí na facebooku, nie v uliciach

Inak to jednoducho nejde, ale práve keď sa to deje týmto jediným spôsobom, zo starých známych táborov počuť staré známe hlasy. Nie je to ono, kričia. Zase nám klamú, píšu na facebook z tej svojej krajiny, kde údajne vládne nesloboda a klamstvo – asi preto to v nej písať môžu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Skromné príbytky v osade v Telgárte ľahli popolom.

Systém krízového riadenia je nastavený neprakticky a zle.


Ondrej Lunter 3 h

Keď máš 5% a vyzývaš štvorpercentné strany, aby sa vzdali.


4 h
Vysokoškoláci nakoniec dostanú diplomy osobne v škole.

Vysoké školy budú potrebovať na ceste ku kvalite spojencov – okrem vlády zamestnávateľov, samosprávy aj mimovládny sektor.


Daniel Bútora a 1 ďalší 6 h

Slovensko sa pred voľbami vzpiera definíciám.


10 h
SkryťZatvoriť reklamu