SME

Prečo musia súdy komunikovať

Aj justíciu je nevyhnutné verejne súdiť po každom jednom jej rozhodnutí.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková po rokovaní na 28. schôdze vlády SR. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

Autor je sudca Súdneho dvora Európskej únie

Sudca si svieti nadšením pre spravodlivosť. Toto nadšenie je zároveň koreňom i korunou jeho majestátu. Nadšenie v spojení so spravodlivosťou vyzerá ako banálny až prázdny slovný tvar, a predsa je základnou devízou súdneho konania. Vychádza z neho totiž majstrovstvo sudcu.

Má viac stavebných kameňov a podôb. Dva z nich – tie najdôležitejšie – sú kvalifikácia získaná vzdelaním sudcu, v ktorom sa toto nadšenie zakoreňuje, a dôvera verejnosti v súd, ktorá je jeho zlatou korunou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V slovenskej justícii sa ukazuje v zjavnom nepomere počet sudcov a sudkýň, ktorí s takýmto nadšením začínali súdiť, k počtu tých, u ktorých jeho plameň skôr či neskôr vyhasol.

Vidieť to nielen na tom, ako sa sudcovia zvyknú vyhýbať osobnej zodpovednosti tým, že stratu dôvery vo svoje nezávislé a nestranné rozhodovanie premiestnia na vonkajší vplyv, napríklad na údajne zaujaté médiá, ale aj na tom, ako sa mnohých ťaží celoživotne sa vzdelávať v platnom práve v jeho európskom kontexte a zbaviť sa tak provinciálneho prístupu k jeho výkladu a uplatňovaniu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nadšenie pre spravodlivosť, ktoré premieňa u sudcu „môcť“ na „chcieť“ spravodlivo súdiť, sa nedá úradne nariadiť. Tvorí sa z jeho vnútornej potreby ako nutnosť, nie ako voľba. Je viac ako len rutinný výkon spravodlivosti.

Každý sudca si musí nadšenie pre spravodlivosť pestovať sám. Podobne ako si sám musí držať ochranný štít proti vnútornému a vonkajšiemu zasahovaniu do svojho rozhodovania a kultivovať svoju sudcovskú zručnosť, empatiu a rozvahu.

Sudcovi však možno v tomto jeho úsilí pomáhať vytváraním adekvátnych podmienok. Patrí medzi ne aj úprava nulovej miery tolerancie k profesionálnym a morálnym pochybeniam. Práve o tom je tento príspevok k prebiehajúcej diskusii.

Kedy ochoreli slovenské súdy

Od vzniku samostatnej Slovenskej republiky pozorujem dve protichodné tendencie v stavovskej organizácii sudcov. Prvá, v deväťdesiatych rokoch s malým presahom do začiatku tohto storočia, sa vyznačovala nadšením sudcov pre spravodlivosť, ktorým sa pýšilo porevolučné vedomie stavovskej príslušnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sudcovia, zoskupení okolo prvého prezidenta ZSS Ľudovíta Bradáča, neľutovali plytvať svoj voľný čas, aby napravili všetko to, čo bolo zlé v dovtedajšom prístupe k spravodlivosti. Demokraticky diskutovali o bravúre sudcovského remesla v kontexte ústavných zásad a judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva.

Zaujímavosťou vtedajšieho esprit de corps sudcov bolo, že sa na ich diskusiách zúčastňovali aj mimovládne organizácie Občan a demokracia a CEPA, predchodkyňa dnešnej Via Iuris.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková o tom veľa vie, pretože aj ona bola ich aktívnou účastníčkou. Možno aj preto má zo všetkých doterajších ministrov spravodlivosti najviac prepracovanú a konzistentnú predstavu o obrode slovenskej justície.

Niekedy v roku 2007 sa však združenie sudcov dalo do pohybu opačným smerom. Impulzom na samovražedný obrat, ktorý vyústil do straty dôvery verejnosti, sa stalo hromadné podávanie tzv. antidiskriminačných žalôb proti štátu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C77C7 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu