Po každom páde na hubu sa vraj zdvihneme a ide sa ďalej. Niektoré pády bývajú však tvrdé a po niektorých zostávajú trvalé následky. Záleží na charaktere choroby a stratégii rehabilitácie.
Nehovoriac o tom, že niektoré pády sú len rozlúčkou s neschodným terénom alebo - v lepšom prípade - výzvou pridať v príprave na cestu džungľou, ktorá je vo svojej podstate plná pestrého života.
Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
Fedor Gál a denník SME pre vás pripravujú novú knihu s názvom Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom). V kníhkupectvách si ju budete môcť kúpiť od začiatku septembra 2020. Dňa 29. 9. 2020 bude dostupná aj v novinových stánkoch za zvýhodnenú cenu spolu s denníkom SME. Predplatitelia tlačeného vydania novín ju dostanú ako darček v priebehu Novembra. Pri príležitosti vydania knihy sa s Fedorom Gálom uskutoční verejná diskusia spojená s autogramiádou. Bude sa konať dňa 7. 9. 2020 (pondelok) o 18.00 hod v kníhkupectve Martinus na Obchodnej ulici v Bratislave.
Diagnóza našej prítomnosti
Čítanie knihy Daniela Prokopa Slepé škvrny (Host 2019) zhodou okolností splynulo s udalosťami, ktoré budú zrejme tento rok dominovať - pandémiou Covid-19 v jej "postkatastrofickej" etape a nepokojom, ktoré zasiahli takmer celý náš civilizačný priestor smrťou černocha Georgea Floyda po brutálnom zásahu americkej polície.

Daniel Prokop spísal diagnózu našej prítomnosti. Tu je jej kostra v mojom, možno nepresnom podaní: Spoločnosť je štruktúrovaná do tried definovaných ekonomickým (peniaze), sociálnym (kontakty) a kultúrnym (vzdelanosť) kapitálom.
Hodnoty, postoje, normy a ciele ľudí bývajú vnútri týchto tried odlíšiteľné od tých "mimo".
A tu sa tiež rodia mnohé tézy, ktoré utvárajú zásobník spoločenských konfliktov. Rozlišovacím kritériom je fakt a pocit chudoby, žitia "mimo misy", na okraji, v ťaživej situácii. Práve on je podhubím nedôvery v inštitúcie a demokraciu. Umocňuje ho klesajúca šanca na "cestu von". Príkladom je počet exekúcií, ktoré zasahujú masívnu časť dospelej populácie.