SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Sklamaný diktátor chce novú ústavu

Lukašenko verí, že je dobrý vládca. Zrada robotníkov ho zdrvila.

Prezident Lukašenko pri zbere zemiakov na poliach okolo hlavného mesta v roku 2015. (Zdroj: SITA/AP)

Autorka je redaktorkou českého Deníka N

Zavolal mi môj bieloruský známy. Žije v Prahe, o politiku sa nezaujíma. Vyštudoval, pracuje, má ženu, dieťa a žiadne veľké ambície. Jeho telefonát ma preto prekvapil.

Chcel číslo na organizátorov Milion chvilek pro demokracii. Kamaráti v Minsku vraj potrebujú poradiť, ako dostať milión ľudí na námestia a nevyvolať občiansku vojnu, ale zbaviť sa diktátora bez krviprelievania.

Prečo Minsk nie je Praha

Číslo som mu dala. Napadlo mi, že metódy fungujúce v demokratickej krajine, kde je polícia za prekročenie zákona postihovaná rovnako ako bežný občan, v Bielorusku nezaberú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nedá sa porovnávať to, čo sa po sfalšovaných prezidentských voľbách deje v Bielorusku, s protestmi proti premiérovi Babišovi. Len jedno máme spoločné – tú prekliatu, a mne takú sympatickú, mierumilovnosť.

Najzásadnejší rozdiel je, že my sa nemusíme báť vyraziť do ulíc a kričať, čo sa nám zachce. Všetko ostatné je inak. Predovšetkým Lukašenko.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Musím priznať, že som si ho obľúbila – pre moju profesiu. O málokom sa tak dobre píše ako o Alexandrovi Grigorievičovi. A to tak v časoch pokojných, ako aj turbulentných. Každý jeho výrok bol hotový novinový titulok.

Lukašenko trepal nezmysly, ale nikdy nenudil. Miloval žatvy, pekné ženy, nenávidel feminizmus a politickú korektnosť. Vedel odrodiť sviňu, vypestovať paradajku a spoznať, či je hnoj z dobre kŕmeného zvieraťa. No povedzte, kto má takého prezidenta!

Pri sledovaní jeho neuveriteľného pondelňajšieho výjazdu do fabrík, kde sa chcel stretnúť s chápajúcim davom, sa moje novinárske ego chvelo nadšením. Lukašenko na scéne, to je vždy na článok.

Ako sklamať diktátora

Hoci istú kritiku čakal, o tom, že naňho budú robotníci kričať Odíď!, sa mu nesnívalo ani v najdesivejšom sne. Keď priletel vrtuľníkom do Minského závodu cestných ťahačov, hrnul sa na stretnutie so zamestnancami v bodrej nálade. Odchádzal rozčúlený, sklamaný a ponížený.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Volvo prinesie pozitíva, pre ktoré sa ho oplatí vítať.


1. júl

Rezník viac nebude riaditeľom RTVS.


1. júl
Igor Matovič a György Gyimesi po schválení tzv. prorodinného balíčka.

Inflácia je super, hlavne pre rodiny.


Alojz Hlina 1. júl

Rusi museli utiecť z Hadieho ostrova.


1. júl
SkryťZatvoriť reklamu