SME
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Môže sa stať prekvapujúcim príbehom úspechu. Čo bude ďalej s Bieloruskom?

Lukašenko sa snaží protestujúcich unaviť.

Bieloruská opozičná líderka Sviatlana Cichanovská. (Zdroj: TASR/AP)

Autorka je riaditeľka výskumného inštitútu v Globsec think-tanku

V nedeľnom príhovore sa Lukašenko zdal byť zničený a zahanbený. V to ráno úrady prepravili päť- až desaťtisíc ľudí z celej krajiny, mnohých nasilu pod hrozbou prepustenia, aby sa zúčastnili na prolukašenkovskom zhromaždení.

Lukašenko sa na zhromaždení nervózne označil za jediného mysliteľného vládcu krajiny a predpovedal hroziaci kolaps hospodárstva a suverenity štátu, ak krajinu povedie niekto iný ako on.

Nasledujúci deň pri návšteve pracovníkov niektorých dôležitých tovární v Minsku Lukašenka urážali a vysmievali sa mu - takéto opovrhnutie lídrom bolo donedávna nemysliteľné.

Jeho nedeľné zhromaždenie bolo zmenšené veľkým opozičným protestom v hlavnom meste nazývaným Pochod za slobodu, kde protestovalo najmenej stotisíc ľudí a doteraz to bola najväčšia demonštrácia v histórii krajiny.

Budovu štátnej televízie obklopili demonštranti povzbudzujúci zamestnancov, aby sa k nim pripojili a vysielali skutočnú situáciu v krajine namiesto vládnej propagandy. Niektorí zamestnanci televízie a rozhlasu skutočne začali protestovať, dokonca v rannom vysielaní nechali prázdne miesto moderátora v ranných spravodajských reláciách a spustili krátky klip, ktorý pripúšťa, že v krajine prebiehajú pokojné protesty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Reakciou na ohromný tlak verejnosti bolo prepustenie časti zo 6700 zadržaných. Poriadková polícia, aj keď je stále prítomná, do veľkej miery dovoľuje pokračovanie protestov a zasahuje miernejšie ako doteraz.

Zdá sa, že Bielorusko sa môže dokonca stať prekvapujúcim a rýchlym príbehom úspechu.

Súvisiaci článok Európska únia neuznáva bieloruské voľby. Čo to znamená? Čítajte 

Krok vzad a zase vpred

Možné tiež je, že Lukašenko využil tento ústup na získanie času a preskupenie síl. V pondelok varoval pracovníkov, že „kým ma nezabijete, nebudú sa konať žiadne ďalšie voľby“ a teraz sa vracia späť k odvetným opatreniam. Režim spustil zastrašovaciu kampaň proti štrajkujúcim, prepustil tých, ktorí naďalej vyjadrujú nesúhlas s Lukašenkovou vládou, a vyhráža sa každému, kto váha.

Propagandistický aparát je v stave pohotovosti. Koordinačná rada, ktorú ohlásila Cichanovská, ešte ani nezačala fungovať, ale Lukašenko ju už obviňoval z údajného protiruského charakteru, spoliehania sa na zahraničné financovanie a účasti na zrade.

Štátne médiá sa medzitým vrátili do zvyčajného režimu, pričom označujú demonštrantov ako násilníkov. Poriadková polícia opäť rozptyľuje demonštrantov v blízkosti vládnych budov a tovární, aj keď oveľa menej násilným spôsobom ako predtým. Zdá sa, že zatýkania sa obnovujú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Oprávnená otázka je: Ako a kam sa odtiaľto posunúť ďalej?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj železná lady Margaret Thatcherová nastúpila na Downing Street 10 v ťažkých časoch.

Dlhé obdobia pokoja vyvolávajú sociálnu malátnosť.


Ronald Blaško 28m
Peter Schutz.

Rozdielov proti Mečiarovi je oveľa viac než podobností.


1 h
Fedor Blaščák

Obaja favoriti prezidentskej voľby sa pred rokom 1989 zaplietli s komunistickými tajnými službami.


2 h
Peter Tkačenko

Načo by sme dreli ústa s vysvetľovaním?


3 h
SkryťZatvoriť reklamu