Udalosť týždňa
Abraham Accord. Mierová zmluva Izraela a SAE je ozaj "historická", ako sa promuje, ešte i keď motív je propagandistické vykreslenie Trumpa ako mierotvorcu.
Pre Tel Aviv má hodnotu bezpečnostnej poistky No. 2., hneď za "zvláštnymi vzťahmi" s USA. Zaplatená cena, vzdanie sa západného brehu Jordánu, je popri formálnej normalizácii vzťahov so sunnitským islamom – keďže Saudskoarabi, Omán, Bahrajn atď. budú SAE nasledovať - malichernosť.
Interpretačný falš, že ide o priamy dôsledok (produkt) Trumpovho mierového plánu, ktorý "priklepnutím" Predjordánska židovskému štátu dostal Arabov pod tlak, je polopravda v tom, že emiráty navrhli vzdanie sa západného brehu Netanjahuovi, aby mohli uzavrieť zmluvu s argumentom, čo dosiahli.

Neformálne zbližovanie Tel Avivu s monarchiami zálivu však siaha už pred Obamu, v ohnisku s pomerne intenzívnou spoluprácou spravodajských služieb na džihádistickej, iránskej a teroristickej hrozbe.
Keďže naratívy boľševickej propagandy strašia aj po 30 rokoch, základná orientačná tabuľa, ktorú si treba priložiť k neprajníckym textom, čo sa vyskytli (aj) v SR, vyzerá nasledovne: Za abrahámovskú zmluvu, ktorej pomenovanie je referencia na tri hlavné náboženstvá, sú USA vrátane Bidena a Demokratickej strany, Kanada, Británia, Francúzsko, Nemecko (a zrejme všetky demokracie), šéf OSN Guterres, Egypt, Jordánsko...
Proti: Irán, Turecko, Sýria, Hamás, Hizballáh atď. Pričom Rusko sa nevyjadrilo. Najprv tu chceli byť tri otázniky, ale Putin vie prečo, Netanjahu je mu milý z mnohých dôvodov.
Udalosť II
Belarus. Výdrž demonštrácií prekvapuje aj insiderov postsovietskej scény, ktorí nechávajú viac či menej otvorené všetky opcie, od násilného potlačenia povstania a ďalšej dlhej budúcnosti s Lukašenkom až po jeho útek z krajiny a slobodné voľby s neznámym výsledkom. Hm.