Autorka je ekonómka, členka Klubu 89
V posledných dňoch sa v médiách objavili správy o potrebe úpravy zákona s cieľom odstránenia diskriminácie vdov s jedným dieťaťom pri poberaní dôchodku po manželovi.
Podľa platného zákona majú ženy s jedným dieťaťom nárok na poberanie dôchodku v mnohých prípadoch až po dosiahnutí dôchodkového veku, na rozdiel od vdov s dvomi a viac deťmi, ktorým vzniká nárok na poberanie dôchodku po zosnulom manželovi aj pred dovršením dôchodkového veku.
V diskusii k danej téme sa poukazovalo najmä na skutočnosť, že ženy-matky s jedným dieťaťom sa až do dosiahnutia dôchodkového veku stávajú samoživiteľkami a ich úloha ženy-matky nie je spoločnosťou dostatočne ocenená. Ide teda o formu diskriminácie.
A čo osamelé matky
V tejto súvislosti sa však dostáva do popredia otázka nedocenenia a diskriminácie aj tých žien-matiek, ktoré nie sú vdovami, ale vzhľadom na mnohé životné udalosti vychovávali ako vdovy nielen jedno, ale často aj viac detí a zo zákona nemali a ani nemajú nárok na žiadne dodatočné príspevky s výnimkou sociálnych dávok v prípade splnenia podmienok na ich poskytnutie.
Životná situácia týchto matiek bola často omnoho zložitejšia ako tá, v ktorej sa ocitli vdovy. Ide o rozvedené ženy-matky, o týrané ženy, osamelé matky, ktoré sa rozhodli ponechať a vychovávať dieťa samy aj napriek tomu, že ich za to časť okolia odsudzovala.
Tieto matky sa na rozdiel od vdov nikdy nemali možnosť oprieť o manžela a o výchovu aj finančné zabezpečenie svojich detí sa museli postarať samy, bez pomoci.