Autor je politológ a publicista
Nedávno Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) skončil preverovanie nákupu F-16 s verdiktom, že je v poriadku. Nákup má ešte preveriť Najvyšší kontrolný úrad. Ak si však žiadny z našich kontrolných úradov nevšimne úplne jednoznačné - žiada sa napísať až primitívne - manipulácie, ktoré tender sprevádzali, tak potom môžeme rezignovať na akékoľvek posudzovanie vojenských nákupov.
A vojakom rovno vystaviť bianko šek.
Kupujeme, čo nepotrebujeme
V Európe je (aj bez Turecka) takmer dvetisíc taktických bojových lietadiel - naša letka bude zlomkom, ktorý NATO nijako nepomôže. NATO nám preto radilo: nekupujte lietadlá, ochránime vás našimi, ktorých máme dosť, budujte radšej pozemnú ťažkú brigádu. A zabezpečte si len pár lietadiel na „policajné“ úlohy - pokojne od spojencov, ktoré dnes využíva desiatka členov NATO.
Lenže my sme hluchí. Kúpili sme vojakom doslova drahé hračky, ktorých potenciál nemáme kde a ako využiť. Keďže proti nasadeniam ako v Líbyi je u nás odpor naprieč politickou scénou, pre naše lietadlá pripadá do úvahy jediný scenár bojového nasadenia. Trebárs v hypotetickom konflikte s Ruskom.
Lenže aj v tomto scenári je ich použitie veľmi otázne. Pravdepodobne budú ruskými raketami zničené ešte na letisku. Totiž žiadny plán vyzbrojovania nepočíta s budovaním protiraketovej obrany letiska Sliač... Superdrahé F-16 tak budú sedieť na letisku ako kačky čakajúce na strely poľovníkov.
Takéto očividné vyhadzovanie peňazí ÚVO neprekáža? Nevieme ich na obrane použiť lepšie?
Štyri lietadlá navyše
Vojaci vo svojom materiáli na výpočet, koľko lietadiel potrebujeme, použili správne číslo letuschopnosti (70 percent), avšak zmanipulovali metodiku výpočtu – lietadlá v oprave, ktoré sa samozrejme počítajú medzi neletuschopné, zarátali druhýkrát aj pod letuschopné. A tak im vyšla potreba štrnásť lietadiel.
Nebola to chyba, ale zámer. Rovnakú manipuláciu použil v blogu veliteľ letectva generál Svoboda.