SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Jesenné správy sú bez politiky pestrejšie

Z New Yorku sa počas koronakrízy stalo mesto zázrakov.

Centrum New Yorku. (Zdroj: SITA/AP)

Autorka študovala žurnalistiku, žije v New Yorku

Prvý septembrový víkend je v USA trojdňový a sviatočný: v pondelok sa oslavuje deň práce – Labor day. Prezidentské voľby budú o dva mesiace a aspoň tento dlhý víkend som si dala od politiky pauzu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čudné ticho prázdnych hľadísk

Sedím v obývačke a sledujem tenis z neďalekého športového komplexu, ktorý pomenovali po legende Billie Jean Kingovej. Za normálnych okolností by som sedela na jednom zo štadiónov, ale rok 2020 nie je normálnym rokom, a tak som si namiesto kúpy vstupeniek predplatila na mesiac športový kanál.

Tým, že som prvý raz za posledných aspoň 15 rokov na US Open nešla, som ušetrila niekoľko stoviek dolárov, čo je malá útecha.

Počas apríla a mája, keď bola koronavírusová kríza v New Yorku v najhoršej fáze, som si nemyslela, že sa US Open bude vôbec konať, ale organizátori vymysleli systém, ktorý umožnil konanie turnaja v zmenenej podobe.

Hráči si so sebou mohli priniesť len obmedzený počet ľudí a môžu sa pohybovať len v hoteli mimo mesta alebo v tenisovom komplexe. Účastníkov turnaja testujú každý štvrtý deň a tých, ktorí boli v kontakte s niekým, kto mal pozitívny test, testujú denne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hľadiská sú prázdne a ticho počas zápasov je veľmi čudné, aj keď na dvoch najväčších štadiónoch púšťajú z reproduktorov potlesk zo záznamu. Pracovníci z IBM nahrali a skatalogizovali rôzne reakcie obecenstva práve pre tento tenisový turnaj. Obecenstvo v New Yorku je inak väčšinou veľmi aktívne a niektorým hráčom energia, ktorú fanúšikovia dokážu poskytnúť, iste chýba.

Celý prvý týždeň turnaja som sledovala hráčov z nášho regiónu a bola som smutná zo skorej prehry Karolíny Plíškovej a Tímey Babosovej, ale na druhej strane som sa tešila z výborného výkonu Karolíny Muchovej a Mártona Fucsovicsa.

Počuť vtáčí spev

Pozitívom prázdnych hľadísk je, že sa hráči po prvýkrát mohli pozerať na zápasy svojich kolegov z hľadiska a bez bodyguardov. Po dlhých výmenách bolo v tom tichu počuť dokonca aj hlasné dýchanie tenistov, ktorým tento rok na kurte nikto vodu ani uterák nepodal a museli sa obslúžiť sami.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Elán slovenskej politiky je nazad. Už zasa.


45m
Peter Schutz

Zo zvrchovaného slovenského stropu sa už aj drolí.


16 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


17 h
Donald Tusk.

Autokrati sa skrývajú za bezpečnosť.


Wojciech Przybylski 17 h
SkryťZatvoriť reklamu