SME
Piatok, 28. január, 2022 | Meniny má Alfonz

Prečo máme takýto vzťah k sexu v politike (píše Michal Havran)

Kompromateriály tu budú dovtedy, kým budeme sexualitu vnímať ako zbraň.

Predseda parlamentu Boris Kollár stojí za zvukov hymny pred začiatkom rokovania 11. schôdze Národnej rady SR. (Zdroj: SITA/Kancelária Národnej rady SR)

Autor je spisovateľ a teológ

Pier Paolo Pasolini natočil Salo alebo 120 dní Sodomy pred svojou smrťou. Pasoliniho zavraždili alebo dali zavraždiť, ako sa dodnes domnieva časť Talianska a vyšetrovateľov, ktorí znovu otvorili spis, len dva mesiace pred premiérou filmu.

Salo je voľnou adaptáciou románu, zasadenou do 20. storočia, Markíza de Sade, ktorý opísal koniec dekadentného obdobia vlády Ľudovíta XIV. S Pasoliniho filmom sa do kín dostala prvýkrát po vojne zásadná sexuálna freska zo života dobrej spoločnosti.

Svojím filmom s radikálnou estetikou prispel ku coming outu, akokoľvek metaforického, sexuálneho života politikov.

Silná tradícia skrytého života alebo dvojakého života vo vzťahu k verejným deklaráciám a vlastným hodnotám našla svoju pointu, profetizovanú Pasoliniho tvorbou, v sexuálnych orgiách vo vile Silvia Berslusconiho na Sardínii, uväznením nádejného kandidáta na francúzsky prezidentský úrad Dominiqua Straussa Kahna až po temné siete Jeffreyho Epsteina a jeho kontakty na princa Andrewa alebo Clintona.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sexualita má, v ich životoch, podobne ako u Harveyho Weinsteina, podobný charakter ako v Pasoliniho filme. Všetko sa dá kúpiť, všetkých možno zviesť, nikto nedokáže odporovať a sex je nástrojom na ovládanie alebo vydieranie.

A zatiaľ čo v západnej Európy sa tieto druhy škandálov končia súdmi alebo samovraždou v cele, stredoeurópska pokrytecká tradícia pevne zakorenenená v habsburgovskej maniere sa končí inak.

Pornoškodoradosť populácie

Autorizovaná - alebo nie - konverzácia Borisa Kollára alebo predtým Daniela Lipšica nie je v skutočnosti nijako zaujímavá a podobné slová sa vyskytujú v telefónoch hociktorej bankovej zamestnankyne po návrate z teambuidingu.

Lenže v našej spoločnosti, aj napriek sexuálnym aféram zo zahraničia, nie je tento druh nevyžiadanej alebo aj vyžiadanej konverzácie zdrojom politickej úvahy, ale zábavy.

A do istej miery je to pochopiteľné, kto by sa nezasmial nad explicitným materiálom, ktorý by na hociktorom albume začínajúcich hiphoperov z Považskej potreboval nálepku parental control.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Radoslaw Sikorski

Bývalý šéf poľskej diplomacie hovorí o spore Ruska so Západom.


1 h
Kritický pohľad Michala Havrana.

Napriek všetkému, Slovensko prechádza premenou.


26. jan
Na snímke zo 16. novembra 2011 si britský minister obrany Ben Wallace (vpravo) podáva ruku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Legenda o rozpínavosti NATO len prikrýva úmysly Ruska. Nedajme sa zmiasť.


Ben Wallace 1 h
Zoltán Sztojka (26) je odchovanec detského domova, ktorý vypovedá o zneužívaní detí vo viacerých domovoch. V súčasnosti študuje na strednej odbornej škole a popri tom brigáduje.

Zoltán Sztojka zažil pokus o zneužitie.


22 h

Neprehliadnite tiež

Na snímke zo 16. novembra 2011 si britský minister obrany Ben Wallace (vpravo) podáva ruku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Legenda o rozpínavosti NATO len prikrýva úmysly Ruska. Nedajme sa zmiasť.


Ben Wallace 1 h
Samotné cenové pohyby ovplyvňuje okrem pandémie aj množstvo ďalších rôznych faktorov, ako napríklad vysoký dopyt po energiách aj mimo Európy vyvolaný oživením ekonomík.

Klimatický šek je o presmerovaní príjmov z predaja emisných povoleniek naspäť obyvateľom Slovenska.


Martin Hojsík 3 h
Vlaky, ktoré jazdia po slovenských koľajniciach, dosluhujú.

Potrebujeme sa vrátiť pred rok 1948.


Peter Novoveský 3 h
Ilustračné foto

Prvý krok k bezpečnému internetu urobil europarlament, na ťahu sú vlády.


4 h
Skryť Zatvoriť reklamu