Nedávna štúdia OECD zistila, že kríza Covid-19 negatívne ovplyvnila pracovné miesta „10-krát viac ako globálna finančná kríza“ a že miera nezamestnanosti mladých v tridsiatich siedmich krajinách OECD je trikrát vyššia.
Takéto štatistiky ukazujú, ako rozvinutý svet čoraz viac organizuje spoločnosť v prospech bohatých a starých - na úkor všetkých ostatných.
„Životný štýl strednej triedy sa zvyčajne spája s určitými tovarmi a službami a určitými životnými podmienkami, ako je dôstojné bývanie, dobré vzdelanie a dobré a prístupné zdravotnícke služby,“ píše OECD.
Sedemdesiat percent takzvanej generácie baby boomerov patrilo v čase, keď boli dvadsiatnici, k strednej triede. Iba 60 percent mileniálov dnes spĺňa tieto kritériá. „V celej oblasti OECD sú stredné príjmy s výnimkou niekoľkých krajín dnes sotva vyššie ako pred desiatimi rokmi,“ píše sa v ďalšej správe OECD z roku 2019.
Medzitým sa zvýšili životné náklady. Ceny bývania za posledných 20 rokov rástli trikrát rýchlejšie ako stredný príjem - trend, ktorý bráni „vzrastajúcej sociálnej mobilite, pretože súčasné a budúce generácie sú menej schopné kúpiť si majetok ako ich rodičia,“ píše OECD.