SME

Príde marihuana a zje vám deti (píše Samo Marec)

Lepí nám tak, že sme zakázali ešte aj liečivé oleje.

Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je prekladateľ a publicista

Som prvý, kto povie, že zákony treba dodržiavať, inak sa na všetko môžeme vykašľať. Zároveň som však presvedčený, že zákony majú odrážať realitu a byť na niečo dobré – a to v prípade drog neplatí.

Toto nie je agitka o tom, ako všetci majú fajčiť marihuanu a otvorí sa im brána vedomia, v tomto súboji dokonca ani nemám svojho koňa. Verím však v principiálnu logiku a v to, že zákony majú odrážať realitu. Nie túto realitu ignorovať a snívať o ideálnom svete, ktorý nikdy nebude.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasný zákon je v rozpore s realitou a vymeriava extrémne disproporčné tresty za banálne previnenia. Jeho dôsledkom nie je prevencia, výstraha ani pokles spotreby, len zničené životy. No a to zrejme nie je alebo by aspoň nemal byť účelom žiadneho zákona.

Samozrejme, marihuana nie je v žiadnom prípade neškodná; ako s každou inou drogou, aj s jej užívaním sa spájajú riziká. Jej fajčenie je, čo ja viem, podľa mňa viac-menej zbytočné. Také márne. Ale to predsa nie je pointa, ľudia sa bežne venujú zbytočnejším a škodlivejším veciam bez toho, aby čelili trestom, ktoré ich poznamenajú na celý život.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

O tom, ako rozhodujú náhody

Niekedy okolo roku 2000 sme na gymnáziu mali protidrogovú prednášku. Policajti nám hovorili veci, ktoré sme vedeli už dávno a lepšie ako oni. Spomínam si na pamätnú vetu „máme informácie o tom, že v Poprade sa do pol hodiny dajú zohnať všetky drogy od marihuany až po tvrdé, napríklad hašiš“.

Keď policajt povie niečo podobné, tak viete, že vôbec nevie, o čom hovorí, a podľa toho ho aj beriete. Celá prednáška bola úplne zbytočná.

Tvárime sa, že trápna cigareta, ktorú si niekto večer zapáli na balkóne, má nejaký dosah na spoločnosť. Týmto ľuďom život nezničí marihuana, ale sankcia za jej držanie.

Keď sme si vtedy, okolo toho roku 2000, predstavovali svet o dvadsať rokov, veľmi sme si ho predstaviť nevedeli. Určite sme si však nemysleli, že ešte aj o tých dvadsať rokov budú ľudia s jointami vlastne kriminálnici. Mysleli sme si, že sa Slovensko posunie dopredu a zosúladí sa so svetom. Alebo aspoň prijme realitu.

Nestalo sa. Aj dnes nasleduje podmienka za absolútne zanedbateľné množstvo látky, po ktorej sa akurát tak zasmejete a potom si pospíte. Nasleduje podmienka – teda záznam v registri trestov – pre človeka, ktorý nepredstavuje absolútne žiadne spoločenské riziko.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7APE na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu