Autorka je predsedníčka Európskej komisie
V priebehu dejín menili pandémie osudy ľudí. Vďaka nim vnímame svet v inom svetle a uvedomujeme si hodnotu tých najjednoduchších vecí v živote od každodenných rutinných činností cez objatie našich najbližších až po krásu prírody okolo nás.

Nútia nás kriticky zhodnotiť, ako veci robíme a nastoľujú otázku, či by sme ich nemohli robiť lepšie.
Prinášajú so sebou šancu zmeniť našu budúcnosť.
Táto pandémia nebude iná. Prirodzene, milióny ľudí prežívajú neľahké obdobie plné obáv – a my nesmieme poľaviť v ostražitosti, pretože počty nakazených sa v niektorých častiach Európy opäť zvyšujú.
Posledných šesť mesiacov nám však takisto ukázalo hodnotu niektorých vecí – jednou z nich je príslušnosť k Únii, v ktorej sa môžeme spoľahnúť na pomoc 27 krajín. A táto pandémia je príležitosťou, aby sme sa spoločne stali ešte silnejšími.
Solidarita je kľúč k riešeniu
Historická dohoda o nástroji NextGenerationEU – našom pláne na obnovu a budúcnosť s rozpočtom 750 miliárd eur – je dôkazom toho, že je to možné. Európa sa zomkla ako nikdy predtým. Je preto správny čas tento moment spolunáležitosti využiť na to, aby sme sa posunuli vpred aj v iných otázkach.
Vezmime si napríklad migráciu. Táto otázka rozdeľuje Európu už príliš dlho a ja som presvedčená, že ju môžeme a musíme riešiť spoločne. Stačí si pozrieť správy, aby sme si uvedomili, aké naliehavé je nájsť udržateľné riešenie pre všetkých.
“Európska zelená dohoda nie je len environmentálnym a hospodárskym projektom: musí sa stať aj novým kultúrnym projektom Európy.
„
Ako som už minulý týždeň ohlásila vo svojom prejave o stave Únie, Európska komisia predloží v najbližších dňoch nový európsky pakt o migrácii.
Jeho základom bude ľudský prístup a našou ambíciou je, aby bol európsky nielen svojím názvom, ale aby bol koncepčne spoločným európskym riešením.
Bude založený tak na solidarite Európanov medzi sebou navzájom, ako aj na solidarite s utečencami a na kolektívnej zodpovednosti národných vlád. Migrácia len tak nezmizne. Musíme preto čo najlepšie naložiť s výzvami aj príležitosťami, ktoré so sebou prináša.
Neopravujme, zlepšujme
Nastal čas, aby sa Európa postavila opäť na nohy a zamyslela sa nad tým, ako zlepšiť náš spôsob života.
Počas obdobia obmedzenia pohybu sme túžili po čistejšom vzduchu a zelenejších mestách. Vďaka digitálnym technológiám sa mohli študenti ďalej vzdelávať a podniky mohli ďalej fungovať, no priveľa Európanov – vo vidieckych oblastiach alebo znevýhodnených rodinách – toto šťastie nemalo.
Vo svete po pandémii by už k niečomu takému nemalo dochádzať a dnes máme v rukách všetky nástroje potrebné na to, aby sme túto ambíciu naplnili.
Vďaka NextGenerationEU máme k dispozícii finančné zdroje, ktoré potrebujeme na prijatie naliehavých a strategických opatrení od zlepšenia rýchlosti internetu až po podporu nášho priemyslu.
Máme možnosť urobiť viac než len napraviť škody, ktoré naše hospodárstvo utrpelo: môžeme formovať lepší spôsob života pre svet zajtrajška. V žiadnej oblasti to nie je dôležitejšie než vo vzťahu k našej planéte.
Nový európsky Bauhaus
V európskej zelenej dohode sme si stanovili cieľ dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Aby sme jeho dosiahnutie zaistili, navrhneme zvýšiť náš cieľ v oblasti zníženia emisií do roku 2030 zo súčasných 40 na aspoň 55 percent.

Ide o veľmi ambiciózne zvýšenie, ktoré je však realistické a prospešné pre naše hospodárstvo a priemysel.
V uplynulých týždňoch som dostala stovky listov od občanov, generálnych riaditeľov aj mimovládnych organizácií, ktoré všetky obsahovali požiadavku, aby sa Európa postavila do čela. A presne to sme pripravení urobiť.
Nejde len o znižovanie emisií, ale aj o vybudovanie lepšieho sveta pre život od budov po ekologickejšiu dopravu.
Zmena našej planéty k lepšiemu si však vyžaduje aj zmenu našej mentality. Európska zelená dohoda nie je len environmentálnym a hospodárskym projektom: musí sa stať aj novým kultúrnym projektom Európy.
Kultúra sa rodí, keď sa veľké hlavy dajú dokopy. Preto si želám, aby EÚ zriadila nový európsky Bauhaus podľa vzoru umeleckej školy, ktorá bola založená pred sto rokmi a v rámci ktorej sa spájala forma a funkcia.
Bude to spoločný tvorivý priestor pre architektov a umelcov, inžinierov a dizajnérov, v ktorom sa budú môcť stretávať a pracovať na spojení štýlu a udržateľnosti.
Je to len malá časť úloh, ktoré pred nami stoja. Či už pôjde o budovanie silnejšej Európskej zdravotnej únie, alebo vytvorenie podmienok na to, aby sa každému oplatilo pracovať, budeme musieť preukázať odhodlanie.
Som však presvedčená, že Európa má k dispozícii všetko, čo na to potrebuje. Máme víziu, máme plán, máme investície. A máme aj znovu nájdenú jednotu. Pusťme sa preto do práce a postarajme sa o to, aby táto pandémia zmenila náš osud k lepšiemu.
Autor: Ursula von der Leyenová