SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Ako ženy porážajú Lukašenka alebo módne trendy bieloruskej revolúcie

Prišli tisíce ďalších hrdiniek.

Ženy na proteste v Minsku. (Zdroj: TASR/AP)

Autorka je redaktorkou českého Deníka N

Ako už zaznelo mnohokrát, bieloruská revolúcia má ženskú tvár. Je plná ľudských príbehov a napriek krutostiam režimu aj humoru, inšpirácie a kreativity.

Začalo sa to, keď sa ženy postavili na čelo boja o prezidentský úrad namiesto väznených alebo vyhnaných manželov, kolegov, partnerov. Vzniklo slávne trio Cichanovská, Capkalová, Kalesniková.

Prvé dve sú dnes v nútenom exile, tretia v bieloruskom väzení, keď odmietla opustiť Bielorusko a na ukrajinskej hranici roztrhala pas.

Tieto ženy nastavili latku správania, obliekania, tvorivého prístupu k politike a kultúru dialógu.

Predovšetkým zničili mýtus o inteligentných, angažovaných ženách ako okuliarnatých intelektuálkach s mastnými vlasmi v zle sediacich kostýmoch.

Nepodobajú sa ani predstaviteľkám postsovietskej ženskej elity. Nemajú natupírované vlasy, zničené večným odfarbovaním, ani silikónové pery. Sú prirodzené a majú švih.

Bieloruskými ulicami pochodovať nemôžu, a tak ich nahradili tisíce iných žien. Ich estetika je na vzopätí proti Lukašenkovi zjavná. Bieloruská revolúcia je bezpochyby najkrajšia a najnápaditejšia, na akej som bola.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Farebne politicky nekorektné

Rýchle balenie na dobrodružnú cestu bez akreditácie, ktorú bieloruské ministerstvo odmietlo, prinieslo trpké plody.

Vzala som prvé tričko, čo mi padlo do ruky. Že má červeno-biele pruhy, za ktoré sa v Bielorusku zatýka, som si uvedomila až na mieste.

O pár hodín neskôr sa v ňom v centre Minska vyberám po večeru smerom k Prospektu nezávislosti, kde sa denne schádzajú tisíce až státisíce demonštrantov s historickou bielo-červeno-bielou vlajkou, symbolom slobody.

Ženy vyjadrujú nevôľu s dvadsaťšesť rokov trvajúcim režimom Alexandra Lukašenka aj červeno-bielymi šatami, biele tričká dotvárajú červenými aplikáciami.

Na rohu stoja policajti. Snažím sa vyzerať ako nevedomá turistka. Pozorne ma sledujú, hoci na ulici je veľa iných ľudí i áut.

Zrazu to pochopím. Mám tričko s červeno-bielymi pruhmi. Usmejem sa a po pár krokoch sa skryjem za roh. Vyzliekam sa a v neutrálnom čiernom tielku prejdem okolo do večierky.

Táto chyba ma mohla stáť nielen reportáže, ale možno aj pár dní slobody.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Volvo prinesie pozitíva, pre ktoré sa ho oplatí vítať.


1. júl

Rezník viac nebude riaditeľom RTVS.


1. júl
Igor Matovič a György Gyimesi po schválení tzv. prorodinného balíčka.

Inflácia je super, hlavne pre rodiny.


Alojz Hlina 1. júl

Rusi museli utiecť z Hadieho ostrova.


1. júl
SkryťZatvoriť reklamu