Autor bol v rokoch 1998 až 2006 prezidentom Nezávislých kresťanských odborov Slovenska, pôsobí v strane Šanca
Za ostatné roky, keď bola pri moci strana Smer s niekoľkonásobným premiérom Ficom, sa zdalo, akoby odbory na Slovensku ani neexistovali.
Už sa nekonali blokády autostrád odborármi, neblokovali sa hraničné priechody, odborári nevysypali fúru hnoja pred ministerstvom či neorganizovali okupáciu pred Úradom vlády.
Taktiež železničiarsky odborári nezastavili prevádzku na železniciach a ani lekársky odborári nehádzali plášte po premiérovi. Jedným slovom, bola to vtedy selanka.
Teraz však po nástupe novej vlády Igora Matoviča náhle došlo k zmene. Odborári si spomenuli na ich staré dobré zvyky. Veď prišla k moci pravicová vláda, treba im to poriadne osoliť. A netreba zaháľať.
Palicu na psa si rýchlo našli. V Košiciach začali sériu protestov proti vláde v krajských mestách na Slovensku.
Závislí od Smeru

Čo viedlo odbory k takejto zmene postoja? Odpoveď je jednoduchá. Naši odborári organizovaní v Konfederácii odborových združení (KOZ) uzatvorili zmluvu s bývalou vládnucou politickou stranou Smer, čím v skutočnosti porušili nezávislosť odborov, ktorá je základným princípom Medzinárodnej organizácie práce (MOP), tripartizmu a tripartitného sociálneho dialógu.
Podpisom dohody o spolupráci KOZ a strany Smer sa naše odbory stali vazalmi politickej strany. Odborári si za ostatných dvanásť rokov zvykli, že ich vláda v dôsledku tejto zmluvy počúva viac ako zamestnávateľov.
Preto sa teraz nahnevali a zaťali, že minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak odišiel so zástupcami zamestnávateľov na individuálne rokovanie ohľadom určenia minimálnej mzdy.
Preto na protest dňa 24. augusta 2020 opustili rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady SR pri prerokovávaní sumy mesačnej minimálnej mzdy na rok 2021 a vyhrážajú sa novej vláde Igora Matoviča organizovaním mohutných protestov po celom území Slovenska.