Autor je bývalý vnútropolitický komentátor a publicista
Náš trh politickej literatúry obohatil zborník spomienok a úvah členov vlády premiéra Jozefa Moravčíka s názvom Prvá vláda širokej koalície, nádej pre Slovensko.
Deväť bývalých členov Moravčíkovho kabinetu vydalo zaujímavé svedectvo prvej etapy neľútostného politického zápasu s autokraciou Vladimíra Mečiara nielen počas deviatich mesiacov ich exekutívnej moci roku 1994 (16. 3. – 13. 12. 1994), ale aj v širšom kontexte udalostí spred viac ako štvrťstoročia.
Moravčíkova vláda bola vlastne prvou koalíciou záchrany pred hrozbou mečiarovskej zvole. Aj keď vládla krátko, a prischli jej prívlastky ako dočasná či dovolebná, aspoň na deväť mesiacov ako-tak upokojila rozbúrenú hladinu neľútostného zápasu rodiacej sa demokracie s hroziacou autokraciou.
Napriek tomu, že z pohľadu jej trvania sa na prvý pohľad javí epizódnou, v niečo vyše tridsaťročných dejinách našej demokracie zohrala oveľa významnejšiu rolu.
Začiatok Mečiarovho konca
Bola to vlastne prvá skutočná vláda širokej koalície zložená dominantne zo straníckych "defenestrantov" Mečiarovho HZDS, ktoré stratilo v Národnej rade väčšinu s okyptenou SNS.
Napriek prehre v predčasných voľbách na prelome septembra a októbra 1994 bola prvou signálnou predzvesťou blížiaceho sa konca mečiarovskej autokracie, ku ktorej prišlo v zlomových parlamentných voľbách 1998.