SME
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Čo sa Trumpovi podarilo

Červená čiara Iránu, posilnenie Izraela, či bezpečnosť v Pobaltí. Nájdu sa aj svetlé momenty Trumpovho pôsobenia.

Americký prezident Donald Trump. (Zdroj: TASR/AP)

Pamätám si to skoré poobedie po americkom volebnom dni. Bol 10. november 2016, prebudil som sa po noci strávenej v redakcii, spísal reakcie na neočakávané víťazstvo Donalda Trumpa a zamyslel sa, či sa to predsa len môže skončiť dobre.

Už vtedy sme mali za sebou rok trpkého úžasu nad tým, kam až kandidát môže zájsť vo svojich vyjadreniach, aká miera arogancie, vulgarity a preukázanej neznalosti je ešte prípustná bez toho, aby odradila voličov.

Ale predsa len, môže sa to nakoniec skončiť dobre, vŕtalo mi hlavou. A tak vznikol komentár s názvom Dajme Trumpovi šancu byť dobrým prezidentom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlavnou myšlienkou bola skúsenosť, že nielen americkí prezidenti sa v úrade správajú inak ako v kampani, že Trump ako neskúsený politik sa možno obklopí skúsenými a nebude mať priestor na splašené a neuvážené rozhodnutia. Alebo že de facto odovzdá moc skutočným politikom a on si bude žiť svojím golfom a večierkami.

Po štyroch rokoch vieme, že to tak nebolo, kampaň sa pre neho v skutočnosti nikdy neskončila a teraz vrcholí tá druhá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Trump nie je jedinou príčinou simplifikácie americkej politiky na tábory verných priaznivcov bez ohľadu na kroky ich favorita, to sa začalo už niekde okolo roku 2010 s hnutím Tea Party, ale svojím vystupovaním a populizmom tieto procesy urýchlil a stal sa ich maskotom.

Výsledkom sú rozdelené Spojené štáty, kde sa začína hovoriť o hrozbe novej občianskej vojny, najhoršie čísla pandémie na svete či politika vedená v bublinách sociálnych sietí. To môže pritom pokračovať ešte ďalšie štyri roky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu platí, že aj Trumpovi sa niečo podarilo. Tak sa po štyroch rokoch vráťme k teórii, že aj ten najnetypickyjší prezident môže aspoň v niečom zanechať aj pozitívnu stopu.

Súvisiaci článok Blízky východ testuje normalizáciu útlaku Čítajte 

Nepriateľ nepriateľa

Blízkovýchodný región je krehkým miestom a naozaj nepotrebuje, aby naň vstúpil prehnane aktívny americký prezident bez znalostí citlivých miestnych reálií.
To sa ukázalo, keď Trump presťahoval ambasádu do Jeruzalemu alebo podporil židovský štát v tom, aby si mohol zobrať časti územia na prevažne palestínskom západnom brehu.

Napätie len vystupňoval.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Skúsený politik presne vie, čo si môže kedy dovoliť.


9 h

Netreba pozerať na reči, ale na reálne výsledky.


15 h

Keby politici čítali, nemuseli by sme sa čudovať, aké nezmysly sú schopní navrhnúť.


16 h
ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej.

Súhrn týždňa Zuzany Kovačič Hanzelovej.


18 h
SkryťZatvoriť reklamu