SME

Je právny poriadok pripravený na druhú vlnu?

Musíme uvažovať o vhodnejšom usporiadaní vzťahov riadenia a kontroly počas pandémie.

Miestnosť pernamentného krízového štábu zriadeného na Úrade vlády, apríl 2020. (Zdroj: SME - MARKO ERD)

Autor je advokát, medzinárodné a európske právo študoval na Masarykovej univerzite v Brne a University of Aberdeen v Škótsku

Pandémia koronavírusu je tu už viac ako pol roka. Je veľmi pravdepodobné, že viac či menej intenzívne vlny chorobnosti na Covid-19 sa budú objavovať ešte dlho. Naše zákony, upravujúce rôzne režimy krízového riadenia, doposiaľ nereagovali na základné právne deficity súčasného právneho stavu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Princípy právneho štátu

Opatrenia prijímané na Slovensku od prepuknutia pandémie boli predmetom kritiky z hľadiska ich zákonnosti i legitimity. Podľa slov niektorých členov vlády prijal opatrenia ústredný či permanentný krízový štáb. Nie každé odporúčanie týchto orgánov však prijal zákonom určený orgán krízového riadenia – vláda, prípadne vecne príslušné ministerstvo.

Spomeňme napríklad dodnes právne nepodložené a v rozpore so zákonom a príslušným nariadením Európskej únie plošné uzatvorenie hraníc bez zákonom vyžadovaného nariadenia vlády v čase od 12. marca do 8. apríla.

Zákonnosť a legitimita boli kritizované aj v prípade opatrení s celoštátnou pôsobnosťou, ktoré prijíma Úrad verejného zdravotníctva. Osobitne pri týchto opatreniach občania zistili, ako jednoducho môže štát zasahovať do ich práv.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nie vždy bol rozsah zásahov nevyhnutný. Mantinely základných práv a slobôd boli viackrát prekročené. Príkladom je opatrenie zakazujúce návštevy obchodov seniormi v určitých časoch alebo nerovnaké obmedzenia niektorých druhov maloobchodných prevádzok bez jasného vysvetlenia, či nie vždy primerané obmedzenia pre slovenských občanov žijúcich v pohraničných oblastiach.

Povinná štátna karanténa, osobitne nedostatočná aplikácia primeraných výnimiek, bola podľa viacerých porušením zákonov a základných práv. Akokoľvek mohli byť tieto opatrenia účinné, účinnosť sama osebe nie je meradlom legality ani ústavnosti.

Zásadné právne otázky zostali nezodpovedané

Niektorí ústavní právnici vyzývali na odpustenie, nepodávanie žalôb a pochopenie pre excesy z dôvodu neuveriteľne nečitateľných podmienok. Takýto prístup padol na úrodnú pôdu. Sťažností týkajúcich sa obmedzení z prvej vlny je na správnych súdoch i Ústavnom súde minimum v porovnaní s počtom dotknutých osôb.

Ústavnoprávnych otázok týkajúcich sa vzťahov viacerých zákonov (jedného ústavného) upravujúcich riadenie štátu v rôznych krízových režimoch je tak aj v súčasnosti viac. Jednoznačných odpovedí ako šafranu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7BKE na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu