Autorka sú analytičky think-tanku Globsec
Klamstvá, dezinformácie a intrigy sprevádzajú ľudstvo naprieč dejinami. Boj o moc, snaha o rozšírenie svojho vplyvu či očiernenie oponenta, to všetko sú situácie, keď o dezinformácie a konšpirácie nie je núdza.

Slováci sú mimoriadne náchylní veriť konšpiračným teóriám. Z prieskumu Globsecu vyplýva, že v priemere až 56 percent Slovákov verí v niektoré z najrozšírenejších teórií, čo je najviac v porovnaní s našimi susedmi v regióne.
Na Slovensku sú takéto zavádzajúce a dezinformačné tvrdenia šírené rôznymi aktérmi – od bývalých hlavných predstaviteľov štátu, členov extrémistických strán až po rôzne facebookové skupiny, ktoré v online priestore vytvárajú veľmi špecifické názorové bubliny.
Aktuálne k jedným z najviac rozšírených dezinformácií na Slovensku patrí video o tom, že pandémia spojená s ochorením Covid-19 je hoax.
Chýba zodpovednosť či sebareflexia?
Z nášho výskumu vyplýva, že viac ako polovica Stredoeurópanov verí, že Európska únia a Brusel diktuje ich krajine, čo má robiť, bez toho, aby ich krajina mala šancu to ovplyvniť.
Toto presvedčenie je roky umocňované rôznymi kritikmi EÚ, ako aj politikmi, ktorí majú tendenciu používať Brusel a EÚ ako obetného baránka, na ktorého hádžu svoje neúspechy a vinu.
Na Slovensku s takýmto výrokom súhlasilo 67 percent respondentov. Niektorí to nazývajú aj „bruselskou amnéziou“, keď politici v lietadle na ceste z Bruselu zabudnú na sľuby a dohody, za ktoré hlasovali pred pár hodinami, a po pristátí doma sa vyjadrujú úplne opačne.
Mnohí ľudia sa uchyľujú ku konšpiráciám, aby si zjednodušili vysvetlenie a odôvodnenie vecí, ktorým dnes nie je ľahké porozumieť, alebo aby si našli akési nové istoty či piliere v živote, ktoré im dodajú pocit výnimočnosti.
„Za všetko môžu iní. Veci boli vopred dohodnuté.“ Takéto predstavy a pohnútky využívajú konšpirácie o tajných spolkoch, ktoré rozhodujú namiesto volených lídrov, alebo antisemitský postoj, že za všetkým treba hľadať Židov, ktorí majú príliš veľkú moc a kontrolujú vlády po celkom svete.
U Slovákov tendencia veriť v konšpiráciu o tajných spolkoch dokonca oproti roku 2018 vzrástla z 53 na 60 percent.