Autor bol ministrom financií SR, pôsobí ako prezident ekonomického think-tanku MESA 10
Pred pár dňami som prostredníctvom internetu diskutoval s predstaviteľmi bieloruských ekonomických think–tankov o perspektívach bieloruskej ekonomiky a potrebných reformách.
Trochu ma zarazilo, že aj oni, napriek tomu, že sú vo svojej krajine v praxi konfrontovaní s dôsledkami absencie liberálnej demokracie, otvorenej spoločnosti a politickej a ekonomickej slobody, akoby neboli plne presvedčení, že toto sú hodnoty a princípy, na ktorých by mala stáť premena Bieloruska.
Pýtali sa, či naozaj a či singapurský, čínsky a prípadne aj maďarský príklad neukazujú, že existuje aj iná cesta.
Singapur je skôr výnimka
Snažil som sa ich presvedčiť, že určite nie a že aj keď reformy založené na politickej a ekonomickej slobode, otvorenej spoločnosti a liberálnej demokracii budú pre nich veľmi bolestivé a s neistým výsledkom, stojí za to bojovať za ne, pretože lepšia alternatíva neexistuje.
Argumentoval som najmä tým, že absencia politickej slobody skôr alebo neskôr vedie aj k obmedzeniu ekonomickej slobody najmä preto, že znemožňuje fungovanie nezávislých inštitúcií (napríklad súdov, ale aj nezávislých kontrolných a regulačných inštitúcií), a tým vedie k obmedzovaniu slobodnej a férovej súťaže a v konečnom dôsledku aj k enormnému rastu korupcie.